Πρώτη φορά στο σχολείο χωρίς άγχος !

3 Σεπτεμβρίου 2010 ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΠΕΝΙΤΣΩΝ

Ο Σεπτέμβρης μπήκε, σηματοδοτώντας μια νέα εποχή για όλους μας και κυρίως για τους μικρούς μας φίλους…Το σχολείο ξεκινά στις 13 Σεπτέμβρη και το πιτσιρίκι σας είναι αγχωμένο και ανήσυχο? Μήπως κατά βάθος είστε κι εσείς? Είναι το πρώτο του σχολείο και αγωνιάτε για την ομαλή μετάβαση/προσαρμογή του? Βιώνετε έντονα τη γνωστή παροιμία «κάθε αρχή και δύσκολη» ?
Ηρεμήστε! Υπάρχουν κάποιοι τρόποι για να βοηθήσετε το παιδάκι σας να δει το σχολείο με πιο θετικό μάτι, να κατευνάσετε την ανησυχία τους και να τονώσετε την αυτοπεποίθησή του!
– Καταρχήν, πάρτε κοντά σας το παιδί σας και μιλήστε του με ειλικρίνεια και ηρεμία, πείτε του ότι έχει πια μεγαλώσει και ήρθε η ώρα να πάει στο σχολείο, εξηγώντας του διαρκώς ότι αυτό είναι πάρα πολύ ευχάριστο, καθώς το περιμένουν νέες εμπειρίες, όμορφες στιγμές, καινούριες γνωριμίες, αλλά και ευθύνες, που όμως θα το κάνουν να νιώθει όμορφα.
-Πριν ξεκινήσει η σχολική χρονιά, δηλαδή πριν τον αγιασμό, πηγαίνετε μαζί με το παιδί σας για μια αναγνωριστική βόλτα: ξεναγήστε το παιδάκι στο χώρο του σχολείου, δείξτε του το καινούριο του περιβάλλον και τις δασκάλες/τους δάσκαλους του ( Τα σχολεία ανοίγουν την 1η του Σεπτέμβρη και υπάρχει αυτή η δυνατότητα ). Επίσης , αφιερώστε λίγο χρόνο πηγαίνοντας στην παιδική χαρά ή στον παιδότοπο της γειτονιάς σας, ούτως ώστε να γνωρίσει συνομήλικα παιδάκια πριν την έναρξη των μαθημάτων.
-Διηγηθείτε του ή διαβάστε του μια ιστορία/ένα παραμύθι για την πρώτη μέρα στο σχολείο ( υπάρχει πληθώρα βιβλίων στο εμπόριο με αυτό ακριβώς το περιεχόμενο, να προετοιμάζουν τα παιδάκια για το σχολείο) και κατόπιν συζητήστε για τα συναισθήματα του ( Ξεκινά κάτι νέο και συναρπαστικό!!! Πως νιώθεις γι’ αυτό? ).
-Μιλήστε πάντα θετικά για το σχολείο. Μην το παρουσιάζετε σαν κάτι δύσκολο/δυσάρεστο/αρνητικό. Μην ξεχνάτε ότι το παιδί σας είναι ο καθρέφτης σας, ό,τι αντιλήψεις έχετε εσείς για τον κόσμο, αυτές υιοθετεί και το παιδί σας. Μοιραστείτε τις προσωπικές σας σχολικές εμπειρίες αλλά μόνο όταν αυτές είναι ευχάριστες και εύθυμες.
– Κάντε κάποιες μικρές αλλά ουσιαστικές αλλαγές στον τρόπο που αντιμετωπίζετε το παιδάκι σας. Αφήστε το να ντυθεί, να φάει μόνο του, χωρίς να επεμβαίνετε αμέσως μόλις δυσκολευτεί ( δώστε του όσο χρόνο χρειάζεται, στο τέλος σίγουρα θα τα καταφέρει! ) Εμπλέξτε το σε δραστηριότητες του σπιτιού, ζητώντας του να σας βοηθήσει με κάποιες απλές δουλειές ( π.χ. να σκουπίσει τα ποτήρια, να κουβαλήσει/ συμμαζέψει αντικείμενα, να διπλώσει ένα ρούχο κ.λ.π. ) , χωρίς φυσικά να έχετε την απαίτηση να τα καταφέρει όλα ως δια μαγείας από την πρώτη φορά και ενθαρρύνετε κάθε προσπάθεια, ακόμα κι αν είναι αποτυχημένη. Με αυτόν τον τρόπο θα αρχίσει σιγά σιγά να νιώθει πιο σίγουρο για τον εαυτό του.
-Κάντε μαζί τις απαραίτητες αγορές σε σχολικά είδη και φτιάξτε μαζί στο σπίτι ή στο δωμάτιο του μια ζεστή γωνιά, ειδικά διαμορφωμένη, που θα ξέρει ότι εκεί βρίσκονται τα σχολικά του είδη και εκεί θα ασχολείται με τις όποιες σχολικές δραστηριότητες προκύψουν. Η γωνιά θα πρέπει να είναι ήσυχη, ευχάριστη και να φωτίζεται καλά.
-Και τέλος, μια πρακτική συμβουλή! Τα παιδιά, ακριβώς όπως και οι ενήλικες, χρειάζονται μια μεταβατική περίοδο προσαρμογής. Γι’ αυτό λοιπόν, μια βδομάδα πριν την έναρξη των μαθημάτων βάλτε το παιδάκι σας για ύπνο ένα τέταρτο νωρίτερα, και ξυπνήστε το επίσης ένα τέταρτο νωρίτερα. Σταδιακά συνεχίστε να το βάζετε για ύπνο νωρίτερα, ώστε να μη δυσκολευτεί να προσαρμοστεί στο απαραίτητο πρωινό ξύπνημα για να πάει στο σχολείο.
Καλή τύχη και καλή πρόοδο σε όλα τα παιδάκια!

Στο: ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

Σελίδες