Το σχολείο μας

Το Νηπιαγωγείο Μονόβρυσης ανήκει στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Σερρών , είναι ένα ανεξάρτητο ισόγειο κτίριο και βρίσκεται σε αγροτική περιοχή. Για το σχολικό έτος 2022-2023 λειτουργεί ένα  (1) τμήμα,το πρωινό  υποχρεωτικό πρόγραμμα . Το κτίριο διαθέτει άνετους χώρους  (χώρο υποδοχής νηπίων, γραφείο Συλλόγου Διδασκόντων, μία ευρύχωρη αίθουσα διδασκαλίας ,κουζινάκι, τουαλέτες παιδιών και εκπαιδευτικών). Εξωτερικά του κτιρίου υπάρχει μεγάλος αύλειος χώρος  τριών(3) στρεμμάτων .Η αυλή είναι χώρος πρασίνου με φυτεμένα δέντρα και θάμνους,  με κεντρικό πλακόστρωτο διάδρομο σχεδιασμένο με παραδοσιακά παιχνίδια – διαδρομές, κιόσκι ,παγκάκια,παιδική χαρά με αμμοδόχο. Η σχολική μονάδα διαθέτει ικανοποιητικό υλικοτεχνικό εξοπλισμό .Κάθε χρόνο υποβάλλονται  εγγράφως οι όποιες ανάγκες προκύπτουν στη Σχολική Επιτροπή του Δήμου.

Βασικός στόχος της σχολικής μονάδας και των εκπαιδευτικών  είναι να πραγματοποιείται αποτελεσματικότερα η εκπαιδευτική διαδικασία. Το νηπιαγωγείο  μας  λειτουργεί ως μια κοινότητα αγωγής, αναπτύσσοντας τόσο μαθησιακές δεξιότητες όσο και  δεξιότητες ζωής, όπως η δημιουργικότητα, η συνεργασία, η ενσυναίσθηση,  η αποδοχή της διαφορετικότητας, ο σεβασμός όλων σε κοινούς συμφωνημένους κανόνες, η περιβαλλοντική συνείδηση, η προστασία της υγείας, καθώς και η εδραίωση της αλληλεγγύης και της δημοκρατίας.Αυτό επιτυγχάνεται μέσα από προγράμματα  Περιβαλλοντικής Αγωγής, Αγωγής Υγείας και Πολιτιστικών Θεμάτων καθώς και δραστηριότητες αυτοπροστασίας που  υλοποιούνται.

Πιστεύουμε στη διαμόρφωση θετικού κλίματος, στην ανάπτυξη αρμονικών σχέσεων ανάμεσα στα μέλη της σχολικής κοινότητας και σε μια συνεργατική σχέση γονέων και νηπιαγωγών.