Εκπαιδευτικά προγράμματα

Στις αρχές -a-boy-and-girl-studying-a-plant-Stock-Vector-science-children-animatedκάθε σχολικής χρονιάς σχεδιάζονται από την/τις νηπιαγωγό/-ούς του σχολείου μας προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων που εντάσσονται στη θεματολογία της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, της Αγωγής Υγείας και των Πολιτιστικών Θεμάτων. Τα προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων μπορούν να έχουν διάρκεια 2-5 μήνες. Μετά την έγκριση των προγραμμάτων ξεκινά η υλοποίησή τους, για οποία ενημερώνονται παιδιά και γονείς.

Στόχος των προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων είναι να αναπτυχθούν καινοτόμες δράσεις, να κάνουν τα παιδιά διερευνήσεις σε ζητήματα που τα αφορούν,  καθώς επίσης επιδιώκεται η εμπλοκή όλης της
σχολικής, αλλά και της ευρύτερης κοινότητας τόσο κατά την εκπόνηση του όσο και κατά την παρουσίαση του όταν ολοκληρωθεί.