Λήξη σχολικής χρονιάς 2019-2020

Ήρθε η στιγμή να αποχαιρετιστούμε και να κρατήσουμε στην καρδιά μας όλες τις όμορφες στιγμές που περάσαμε μαζί!

Μέρα συγκίνησης η τελευταία μέρα και αυτής της σχολικής χρονιάς!

Καλή πρόοδο στους μαθητές που θα ταξιδέψουν στο Δημοτικό σχολείο!

Με τους μικρούς μαθητές θα βρεθούμε ξανά το Σεπτέμβρη στο Νηπιαγωγείο

για νέα ταξίδια!

Καλό Καλοκαίρι!

Ιούνιος 2020

Soil Steam – Ιούνιος 2020

eTwinning «Soil STEAM»

Δραστηριότητες για την ολοκλήρωση του έργου τον Ιούνιο 2020

Δημιουργία κατασκευής σκιάχτρου. Το σκιάχτρο τοποθετείται στο έδαφος για την προστασία των ζώων που ζούνε κάτω από αυτό.

Συμμετοχή στη συνεργατική ιστορία (ebook) του έργου

Τελική αξιολόγηση του έργου από τα παιδιά, με τη χρήση online ερωτηματολογίου

Online επικοινωνία των σχολείων του έργου με το chatroom στο twinspace.

Συνεργατική ζωγραφική  με το Colorillo

Online επικοινωνία των εκπαιδευτικών του έργου στο eTwinning Live

Γιορτή του πατέρα – Ιούνιος 2020

Γιορτή του πατέρα ή ημέρα του πατέρα!

Ιούνιος 2020

Γιορτή του πατέρα ή ημέρα του πατέρα ονομάζεται η ετήσια κινητή εορτή προς τιμήν του πατέρα, των πατρικών δεσμών και γενικά της επιρροής των πατέρων στην κοινωνία. Γιορτάζεται κάθε χρόνο την τρίτη Κυριακή του Ιουνίου σε πολλές χώρες παγκοσμίως, αν και σε ορισμένες χώρες η ημερομηνία μπορεί να διαφέρει. Θεωρείται συμπληρωματική εορτή μαζί με την ημέρα της μητέρας.

Φέτος γιορτάζουμε την ημέρα του πατέρα στο Νηπιαγωγείο.

Η έμπνευση για τη ζωγραφική της ευχετήριας κάρτας είναι από την παρέα των ζωγράφων που γνωρίσαμε!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Μετάβαση στο Δημοτικό Σχολείο

Αποφοίτηση από το Νηπιαγωγείο και μετάβαση στο Δημοτικό Σχολείο

Ομαλή μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο

Κάθε χρόνο τέτοια εποχή ξεκινάει η προετοιμασία των νηπίων για την ομαλή μετάβασή τους από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό σχολείο. Όπως κάθε μεταβατικό στάδιο, η περίοδος αυτή είναι μια περίοδος σημαντικών αλλαγών για τη ζωή του παιδιού αλλά και όλης της οικογένειας. (Πηγή: www.especial.gr)

Η κάθε μεταβατική περίοδος είναι μια «γέφυρα» από μια κατάσταση  της ζωής μας σε μία άλλη και επηρεάζει όλη την οικογένεια.

Πατήστε εδώ και περιηγηθείτε σε όλα όσα πρέπει να γνωρίζουμε για αυτή τη μεταβατική περίοδο.

Δείτε συμβουλές  προς τους γονείς για να βοηθήσουν τα παιδιά στο νέο τους σχολείο αλλά ακούστε και τραγούδια που είναι αφιερωμένα στα παιδιά!

Ποτέ να μη ξεχάσετε παιδιά:
Κανένα σύννεφο στον ουρανό δεν μοιάζει με άλλο. Όριο στα όνειρά σας είναι… ο ουρανός!
Είστε μοναδικοί!

Η παρέα των ζωγράφων – Παρουσίαση του έργου

eΤwinning: «Η παρέα των ζωγράφων – Η παλέτα των χρωμάτων»

Ολοκλήρωση και παρουσίαση του έργου στο Νηπιαγωγείο Μεσορόπης.

Ένα όμορφο και δημιουργικό ταξίδι με «την παρέα των ζωγράφων» μέσα από το eTwinning έφτασε στο τέλος.

Η συμμετοχή του Νηπιαγωγείου Μεσορόπης στην παρακάτω παρουσίαση (link).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!

Η παρέα των ζωγράφων – Συνεργατική ιστορία

eTwinning: «Η παρέα των ζωγράφων – Η παλέτα των χρωμάτων»

Συνεργατική ιστορία

Το Νηπιαγωγείο Μεσορόπης δίνει το δικό του τέλος στη συνεργατική ιστορία του έργου και ζωγραφίζει τα πορτρέτα της παρέας των ζωγράφων!

Η παρέα των ζωγράφων – Αξιολόγηση του έργου

eTwinning: «Η παρέα των ζωγράφων – Η παλέτα των χρωμάτων»

Αξιολόγηση του έργου από τα παιδιά του Νηπιαγωγείου Μεσορόπης.

Αποτελέσματα από την αξιολόγηση των εκπαιδευτικών του έργου.

Ημέρα Περιβάλλοντος

5 Ιουνίου

Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος στις  5 Ιουνίου, συζητήσαμε για το πως μπορούμε να προστατεύουμε το φυσικό περιβάλλον της γης. Οι προτάσεις των παιδιών πολλές…Εστιάσαμε στο δέντρο! Διαβάσαμε το παραμύθι «Το δέντρο που έδινε» του Σελ Σιλβερστάιν. Κι αν ήμουν δέντρο….ποιο θα ήθελα να ήμουν; Κι αν ήμουν δέντρο….τι θα ήθελα; Κι αν ήμουν δέντρο…πώς θα ήθελα να μου φέρονται οι άνθρωποι;

Αν ήμουν δέντρο…..

Ταξιδιωτικός οδηγός, Νηπιαγωγείο Μεσορόπης

eTwinning: «Μένουμε σπίτι…Μαζί!»

Ταξιδιωτικός οδηγός του Άκη Σπιτάκη!

Με το έργο eTwinning φτάσαμε στην τελευταία αποστολή και το ταξίδι μας έφτασε στο τέλος του! Ευχαριστούμε όλους τους συνεργάτες του έργου, τα παιδιά, τους εκπαιδευτικούς, τους γονείς και την συντονιστική ομάδα για το όμορφο ταξίδι!

Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου Μεσορόπης παρουσιάζουν τον τόπο τους, τη Μεσορόπη!

Διαδραστική παρουσίαση ΜΕΣΟΡΟΠΗ

Ταξιδιωτικός οδηγός των συνεργαζόμενων σχολείων του έργου

Βρείτε τη Μεσορόπη!