Το δέντρο της αυλής

Το δέντρο που έδινε……

Η φλαμουριά στην αυλή του σχολείου μας έπεσε σήμερα, μια μέρα με βροχή! Μέσα στην τάξη ακούσαμε τον ήχο του δέντρου που έπεσε, ήχος δυνατός! Αμέσως στην πόρτα πήγαμε να δούμε τι συμβαίνει και έκπληκτοι είδαμε τη Φλαμουριά πεσμένη! Από τα χείλη όλων μας αυθόρμητα βγήκαν λέξεις λύπης και στενοχώριας. «Αχ, τι κρίμα!» «Πάει το δέντρο μας!» Το δέντρο που μας χάριζε απλόχερα τόσα πολλά….! «Να φυτέψουμε άλλο δέντρο στη θέση του» ακούστηκε από τα παιδιά!

Καλημέρα!

Η δική μας Καλημέρα στο σχολείο μας! Καλημέρα….. με αγκαλιά, με χειραψία, με χορό…. Τα παιδιά, κάθε μέρα, επιλέγουν τον τρόπο που θα χαιρετίσουν τους φίλους στο σχολείο μας! Ξεκινάμε όμορφα τη μέρα, Καλημέρα!

Η παρέα των ζωγράφων, η παλέτα των χρωμάτων – Νοέμβριος

Διαδικτυακή επικοινωνία με τα Νηπιαγωγεία Χαιρώνειας και 12ο Καρδίτσας είχαμε στις 20 Νοεμβρίου. Γνωριμία, τραγούδια, ανταλλαγή πληροφοριών για το ζωγράφο Paul Klee και συνεργατική ζωγραφική στο twinspace του έργου μας. Περάσαμε όμορφα!

Επικοινωνία με το Νηπιαγωγείο Παραλίας Οφρυνίου στις 14/11/2019

Τα παιδιά συστήθηκαν, αντάλλαξαν τραγούδια και ζωγράφισαν με την τεχνική του πουαντιγισμού, όπως ο ζωγράφος Georges-Pierre Seurat. Η online επικοινωνία  και η ζωγραφική έγινε στο twinspace του έργου μας.

Το ταξίδι της σχεδιοθήκης του έργου!

Η μασκότ του έργου, η Πινελούδα ξεκινά το ταξίδι της με τη σχεδιοθήκη από το Νηπιαγωγείο μας! Θα ταξιδέψει στα 22 σχολεία του έργου.

Δημιουργία του έργου μας στη σχεδιοθήκη με τίτλο «Σε αγαπώ πολύ κάθε μέρα, Καλημέρα!»

Τα παιδιά ζωγραφίζουν όπως οι ζωγράφοι: Paul Klee και Georges-Pierre Seurat!

Online παιχνίδια του έργου μας, ατομικά και ομαδικά.

Επικοινωνία στο twinspace του έργου έγινε με το 3ο Νηπιαγωγείο Ρεθύμνου και το 4ο Νηπιαγωγείο Φαρσάλων  στις 4 Νοεμβρίου. Τα παιδιά ζωγράφισαν συνεργατικά και online, όπως ο ζωγράφος Georges-Pierre Seurat.

Δημιουργία online puzzles για τη μασκότ και το λογότυπο του έργου μας.

Η Πινελούδα

Ζωγράφοι ενωθείτε…..

Παρουσίαση των λογότυπων του έργου

Επικοινωνία online εκπαιδευτικών του έργου.

Autumn Festival in my Country – November

Οι αλλαγές των ζώων στο Φθινόπωρο

Για τα αποδημητικά πουλιά και την προετοιμασία των ζώων για το Χειμώνα συζητάμε και παρακολουθούμε σχετικά βίντεο.

Πειράματα

Το πρώτο πείραμα έγινε με τη μείξη νερού και ελαιόλαδου σε ένα ποτήρι, παρατηρώντας ότι το λάδι είναι πάνω από το νερό…..

Το δεύτερο πείραμα είναι σε εξέλιξη….καθώς βάλαμε σπόρους φακής σε βαμβάκι και περιμένουμε να δούμε πως μεγαλώνουν τα φυτά!

Online επικοινωνία των σχολείων από την Ελλάδα και την Τουρκία στις 19/11/2019. Τα παιδιά είπαν τραγούδια και ζωγράφισαν συνεργατικά για το Φθινόπωρο.

Από την ελιά στο ελαιόλαδο.

Λιομάζωμα στην αυλή του σχολείου μας!

Δοκιμάζοντας ελιές και ελαιόλαδο με…ψωμί!

Κατασκευή ελαιόδεντρου, με φυσικά υλικά!

Τραγουδάμε για το Φθινόπωρο!

Μαθηματικά: μήλα και αριθμοί!

Ελαιόδεντρα – ελιές – λάδι

Φθινοπωρινά φρούτα!

Παίζουμε και διασκεδάζουμε με online παιχνίδια του έργου μας

Φτιάχνουμε τα γράμματα Ε, Τ, Ι, με το σώμα μας, για τη δημιουργία του «AUTUMN FESTIVAL IN MY COUNTRY»

Συμμετοχή στη συνεργατική ιστορία (κείμενο και ζωγραφική)

Βόλτα παρατήρησης του φυσικού περιβάλλοντος στην εποχή του Φθινοπώρου.

Δημιουργία κολάζ «μια βροχερή μέρα»

Συμμετοχή σε ομαδική εργασία ζωγραφικής