Παρουσίαση της ομάδας του Νηπιαγωγείου

Βίντεο παρουσίασης της ομάδας του Νηπιαγωγείου μας

στα προγράμματα eTwinning «Η παρέα των ζωγράφων, η παλέτα των χρωμάτων»

και «Autumn Festival in my Country»

στους παρακάτω συνδέσμους:

eTwinning πρόγραμμα 2019-2020 «Η παρέα των ζωγράφων, η παλέτα των χρωμάτων»

eTwinning πρόγραμμα 2019-2020

«Η παρέα των ζωγράφων, η παλέτα των χρωμάτων»

Το Νηπιαγωγείο μας για τη σχολική χρονιά 2019-2020 συμμετέχει στο πρόγραμμα eTwinning “Η παρέα των ζωγράφων, η παλέτα των χρωμάτων”. Στο πρόγραμμα συμμετέχουν 22 σχολεία της Ελλάδας.

Σχετικά με το έργο

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα εντάσσεται στη μαθησιακή περιοχή Τέχνες-Εικαστικά στοχεύοντας μέσω των ΤΠΕ τα παιδιά να αποκτήσουν εικαστικές εμπειρίες αναπτύσσοντας ικανότητες δημιουργικής και κριτικής σκέψης, επίλυσης προβλημάτων και επικοινωνίας. Τα παιδιά μέσα από δραστηριότητες γνωριμίας των ζωγράφων: Georges-Pierre Seurat, Paul Klee, Robert Delaunay, Piet Mondrian, Pablo Picasso, Joan Miró, Vincent van Gogh, Henri Matisse, Εl Greco, Gustav Klimt και έργων τέχνης θα εκφραστούν και θα δημιουργήσουν εξερευνώντας τα στοιχεία της ζωγραφικής και το πώς μπορούν να χρησιμοποιήσουν μια ποικιλία κατάλληλων τεχνολογικών μέσων και τεχνικών για τις δικές τους συνθέσεις αναπτύσσοντας τον αισθητικό τους γραμματισμό. Θα δημιουργήσουν νέα φυσικά και εικονικά έργα παράγοντας συνεργατικά προϊόντα μέσω των ΤΠΕ κατανοώντας ότι αποτελούν χαρακτηριστικό της σύγχρονης καλλιτεχνικής ζωής και διευρύνοντας τις εκφραστικές τους δυνατότητες.

ΣΤΌΧΟΙ

Να αναγνωρίζουν και να χρησιμοποιούν υλικά με φαντασία και τεχνικές για να δημιουργήσουν πρωτότυπα έργα.
Να αναγνωρίζουν είδη γραμμών, χρώματα, να συνθέτουν μορφές και σχήματα στο περιβάλλον και στα έργα τέχνης.
Να δημιουργούν εικαστικές αναπαραστάσεις δύο και τριών διαστάσεων χρησιμοποιώντας τις εμπειρίες, γνώσεις, συναισθήματα και τη φαντασία τους ατομικά και ομαδικά.
Να ανταλλάξουν ιδέες και να συνεργαστούν.
Να αναγνωρίζουν και να ονομάζουν διαφορετικά είδη έργων και ζωγράφων.
Να χρησιμοποιούν τον προφορικό τους λόγο εμπλουτίζοντας το λεξιλόγιό τους ανάλογα.
Να παρατηρούν, να περιγράφουν και να εκφράζουν σκέψεις και απόψεις για έργα τέχνης και να αντιλαμβάνονται ότι αυτά εκτίθενται σε ειδικούς χώρους.
Να χρησιμοποιούν με ασφάλεια τις Τ.Π.Ε παράγοντας πολυτροπικά έργα.
Να επικοινωνήσουν, να αλληλεπιδράσουν, να συνεργαστούν μέσω Τ.Π.Ε. για την παραγωγή κοινού έργου.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΊΑ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΊΑΣ

Σεπτέμβριος
Γνωριμία εκπαιδευτικών, παιδιών και σχολείων.
Οκτώβριος
Ασφάλεια στο διαδίκτυο, γνωριμία με την πλατφόρμα eTwinning, επιλογή μασκότ και λογότυπου.
Νοέμβριος
Χρώματα, τελείες, γραμμές γνωρίζοντας τους Georges-Pierre Seurat, Paul Klee.
Δεκέμβριος
Σχήματα ακολουθώντας τους
Robert Delaunay,Piet Mondrian.
Ιανουάριος
Προσωπογραφία με τον Pablo Picasso.
Φεβρουάριος
Αποκριές με τον Joan Miró.
Μάρτιος
Άνοιξη παρέα με τον Vincent van Gogh,
Collage με τον Henri Matisse.
Απρίλιος
Πάσχα στη ζωγραφική με τον Εl Greco, Δομήνικο Θεοτοκόπουλο.
Μάιος
Γιορτή της μητέρας: εμπνεόμαστε από τον Gustav Klimt.
Ζωγραφίζουμε τον δικό μας πρωτότυπο πίνακα.
Αξιολόγηση του έργου από εκπαιδευτικούς, παιδιά και γονείς.
Ιούνιος
Παρουσίαση-Διάχυση του έργου.

ΑΝΑΜΕΝΌΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΈΣΜΑΤΑ

Να αποκτήσουν εικαστικές εμπειρίες κατανοώντας σταδιακά το φαινόμενο της ζωγραφικής ως τέχνης και να το εντάξουν στην προσωπική τους ζωή.
Σχεδιοθήκη με πίνακες που θα φιλοτεχνηθούν από κάθε σχολείο και θα κυκλοφορήσει μέσω Ταχυδρομείου.
Συνεργατική πινακοθήκη με έργα παιδιών και σχολείων.
Παρουσίαση ζωγράφων και έργων τους.
E-book με συνεργατικά έργα ζωγραφικής

Το πρόγραμμα διαθέτει Blog στον παρακάτω σύνδεσμο:

eTwinning πρόγραμμα «Autumn Festival in my Country»

Το Νηπιαγωγείο μας συμμετέχει στο eTwinning έργο “Autumn festival in my country” μαζί με άλλα 2 σχολεία από την Ελλάδα και 5 από την Τουρκία. Το έργο αυτό στοχεύει να φέρει κοντά μαθητές από διάφορες χώρες σε σχέση με τον τρόπο ζωής και τα γενικά χαρακτηριστικά του φυσικού περιβάλλοντος κατά τη διάρκεια της φθινοπωρινής περιόδου στη χώρα τους. Οι μαθητές θα μάθουν για την περιοχή τους, τις παραδόσεις τους, τις αλλαγές στη φύση κ.λ.π. Σκοπός είναι μια καλύτερη προοπτική μεταξύ των κόσμων, η περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση, η γνώση άλλων πολιτισμών και η ανάπτυξη δεξιοτήτων στην χρήση της τεχνολογίας μέσα από δραστηριότητες καθ’ όλη τη διάρκεια του έργου. Το έργο ξεκινά το Σεπτέμβριο 2019 και ολοκληρώνεται το Δεκέμβριο 2019.

Το πρόγραμμα διαθέτει Blog στον παρακάτω σύνδεσμο:

Library4all

1,2,3,…..23 βιβλία!

Με μια ευχάριστη έκπληξη ξεκινήσαμε τη νέα σχολική χρονιά!

1,2,3,…23 υπέροχα βιβλία, προσφορά από την αστική μη κερδοσκοπική εταιρία Library4all, που ανταποκρίθηκε στο αίτημα του νηπιαγωγείου μας για τον εμπλουτισμό της σχολικής βιβλιοθήκης.

Η βιβλιοθήκη του σχολείου πλημμύρισε με εικόνες, χρώματα, γράμματα, ιστορίες που θα μας ταξιδέψουν και θα μας βοηθήσουν να γνωρίσουμε τον κόσμο!

Από την ομάδα του Νηπιαγωγείου Μεσορόπης

1,2,3,….23  Ευχαριστούμε! Library4all