Ημέρα Περιβάλλοντος – 5 Ιουνίου 2019

Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος – 5 Ιουνίου

Με το σύνθημα “Κάνε ανακύκλωση κι εσύ” γιορτάζουμε την παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος στο σχολείο. Προσκαλούμε τους γονείς να μοιραστούν μαζί μας τις όμορφες εμπειρίες που είχαμε από τη συμμετοχή μας στο πρόγραμμα etwinning “Be cool recycle in school”. Μουσική, χορός, τραγούδια, συνθήματα για την προστασία του περιβάλλοντος και θεατρικά δρώμενα πλαισιώνουν τη σχολική καλοκαιρινή γιορτή στις 5 Ιουνίου, με πρωταγωνιστές τα παιδιά του νηπιαγωγείου.

Αφίσα για την ημέρα περιβάλλοντος

Προσκλήσεις για τη καλοκαιρινή σχολική γιορτή την ημέρα περιβάλλοντος

Φυλλάδιο για την ανακύκλωση

Οικοκώδικας

Μαθαίνοντας για την ανακύκλωση από τη συμμετοχή μας στο πρόγραμμα etwinning “Be cool recycle in school” δημιουργήσαμε φυλλάδιο με τον “οικοκώδικα” της ανακύκλωσης για τους γονείς. Με συζήτηση, προτάσεις για την προστασία του περιβάλλοντος με ανακύκλωση, μείωση, επαναχρησιμοποίηση έγινε η καταγραφή του “οικοκώδικα”. Η προστασία του περιβάλλοντος είναι υπόθεση όλων μας.

Έπαινος Συμμετοχής – Let’s do it Greece

Let’s do it Greece – Έπαινος Συμμετοχής

Έπαινος στο Νηπιαγωγείο για τη συμμετοχή στη σχολική εβδομάδα εθελοντισμού που διοργανώθηκε από το “Let’s do it Greece” & “Νοιάζομαι και Δρω”.

Γιορτή μητέρας

Γιορτή της μητέρας

Η γιορτή της μητέρας ή ημέρα της μητέρας είναι εορτή προς τιμήν της μητέρας και της μητρότητας. Στην Ελλάδα και σε πολλές άλλες χώρες, γιορτάζεται την δεύτερη Κυριακή του μήνα Μάη.

Ευχές και δωράκια από τα παιδιά….στις μανούλες!

Χρόνια πολλά σε όλες!!!

Εγγραφές στο Νηπιαγωγείο 2019-2020

«Εγγραφές μαθητών στο Νηπιαγωγείο για το σχολικό έτος 2019-2020»

Οι αιτήσεις εγγραφών στο νηπιαγωγείο τη σχολική χρονιά 2019-2020 θα πραγματοποιηθούν από 6 έως 20 Μαΐου 2019.

Στο νηπιαγωγείο εγγράφονται μαθητές/τριες που την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής συμπληρώνουν την ηλικία των τεσσάρων (4) ετών.

Συγκεκριμένα για το σχολικό έτος 2019-2020 μαθητές γεννημένοι το 2014 και το 2015.

Η φοίτηση των μαθητών στο νηπιαγωγείο είναι υποχρεωτική, στο πλαίσιο της υποχρεωτικής δίχρονης προσχολικής εκπαίδευσης.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

Οι γονείς/κηδεμόνες υποβάλλουν στο νηπιαγωγείο:

α. Αίτηση εγγραφής – Υπεύθυνη δήλωση (το έντυπο δίνεται από το νηπιαγωγείο).

β. Πιστοποιητικό γέννησης των μαθητών (αναζητείται από το νηπιαγωγείο).

γ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (π.χ λογαριασμός ΔΕΗ, ΟΤΕ).

δ. Υπεύθυνη δήλωση του γονέα/κηδεμόνα ότι αναλαμβάνει την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του μαθητή (συμπεριλαμβάνεται στο έντυπο της αίτησης-υπεύθυνης δήλωσης).

ε. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

στ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ. – δίνεται από το νηπιαγωγείο και συμπληρώνεται από γιατρό).

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΡΟΩΡΗΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ

α. Προϋποθέσεις εγγραφής στο προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα

Στο προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται:

1. Μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. Δικαίωμα εγγραφής δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας από τον ένα γονέα και κάρτα ανεργίας από τον άλλο. Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους.

2. Μαθητές των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς και ευάλωτες κοινωνικές ομάδες όπως: I) Πολύτεκνοι / τρίτεκνοι / μονογονεϊκές οικογένειες, γονείς με χρόνιες παθήσεις / ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης / φυλακισμένοι. II) Πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε κέντρα ή σε δομές φιλοξενίας του ελληνικού κράτους ή της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ.

β. Προϋποθέσεις συμμετοχής μαθητών στο τμήμα πρόωρης υποδοχής (7:45-8:30):

1. Στο τμήμα πρόωρης υποδοχής δικαίωμα συμμετοχής έχουν νήπια/προνήπια τα οποία είναι εγγεγραμμένα και φοιτούν στο ολοήμερο πρόγραμμα.

Πρόωρη αποχώρηση νηπίων/προνηπίων από το Ολοήμερο Πρόγραμμα δεν προβλέπεται.

Ώρες υποβολής αιτήσεων: καθημερινά 12.10 – 14.30 μ.μ. (από 6 έως 20 Μαΐου 2019).