ERASMUS+ Καινοτόμοι δάσκαλοι στη Φινλανδία

Το πρόγραμμα Erasmus+ KA1  «Καινοτόμοι δάσκαλοι, εμπνευσμένα παιδιά και προηγμένη  κοινωνία» σχεδιάστηκε από τη διεύθυνση ΠΕ Λάρισας, ώστε να ικανοποιήσει ανάγκες επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών των μικρών μονοθέσιων νηπιαγωγείων μας  πάνω σε νέα, καινοτόμα εκπαιδευτικά προγράμματα και μεθόδους που υλοποιούνται αυτή τη στιγμή σε σχολεία της Ευρώπης. Η πρώτη φάση της κινητικότητας πραγματοποιήθηκε το περασμένο καλοκαίρι  με την επίσκεψή μας στο Ελσίνκι της Φινλανδίας αφήνοντας σε όλους τις καλύτερες εντυπώσεις.

Με τη συμμετοχή μας στον κύκλο μαθημάτων “Innovative Approaches to Teaching”  του οργανισμού  ITC, γνωρίζουμε διαφορετικές, καινοτόμες στρατηγικές που εφαρμόζονται και είναι αποτελεσματικές: Προσαρμογή του διδακτικού υλικού για τις ανάγκες των διαφοροποιημένων κια μεικτών τάξεων, μάθηση βασισμένη σε εργασίες/πρότζεκτς,  βασισμένη στο παιχνίδι,  μάθηση από ομότιμους, με όσα μέσα διαθέτουμε, με χρήση νέων τεχνολογιών,  του υπολογιστή και πλήθους εφαρμογών που κεντρίζουν το ενδιαφέρον και προάγουν την κριτική σκέψη, τη δημιουργικότητα, την ικανότητα επίλυσης προβλημάτων, τη συνεργασία, την ομαδικότητα.  Ικανότητες δηλαδή απαραίτητες στον άνθρωπο του 21ου αιώνα.

Η εργασία πάνω στις νέες μεθόδους είναι πολύ ενδιαφέρουσα, γνωρίζουμε τι γίνεται στις άλλες χώρες και δημιουργούμε επαφές με εκπαιδευτικούς από όλη την Ευρώπη, που μοιράζονται τις ίδιες ανησυχίες, ενδιαφέρονται  για τα ίδια πράγματα και συμβάλλουν με τις ιδέες τους στη δημιουργία θετικού κλίματος μεταξύ μας.   Αποκομίζουμε την αίσθηση  του ανήκειν, ότι αποτελούμε μέρος ενός μεγαλύτερου κόσμου με πολλά κοινά, που πρώτο μέλημά του είναι να προσφέρει ποιοτική εκπαίδευση.

Κερνάμε τοπικά προϊόντα των χωριών μας στους Ευρωπαίους συναδέλφους μας

Εν ώρα εργασίας με την ομάδα

Gamifying the Classroom

Xρήση ICT και εργαλείων web

Ξενάγηση στην πόλη

Επίσκεψη στη μοναδική βιβλιοθήκη του Ελσίνκι

Το πρόγραμμα περιελάμβανε επίσης την επίσκεψή μας σε ένα σχολείο της περιοχής, όπου μας έγινε παρουσίαση/γνωριμία του επιτυχημένου Φινλανδικού εκπαιδευτικού συστήματος.  Αυτό που αποκομίσαμε είναι, ότι ένα μέρος της εκπαιδευτικής επιτυχίας της Φινλανδίας,  έχει να κάνει με το γεγονός ότι οι Φινλανδοί έχουν συνειδητοποιήσει το πόσο “κάθε παιδί είναι σημαντικό”.  Πάντα μελετούν πώς να προσφέρουν τα καλύτερα μέσα που διαθέτουν ως εκπαιδευτικό σύστημα, με τον καλύτερο τρόπο στο κάθε παιδί, ανάλογα με τις ανάγκες του και όλα εστιάζονται σε αυτό. Το σχολείο προσαρμόζεται στις ανάγκες των μαθητών και όχι το αντίθετο, και το επάγγελμα του δασκάλου χαίρει μεγάλης εκτίμησης.

Παρουσίαση του Φινλανδικού εκπαιδευτικού συστήματος

ΕΔΩ δείτε το σχετικό δελτίο τύπου.