We did it Greece!

Με κυρίαρχο σύνθημα το “ΓΙΝΕ Η ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ” συμμετείχαμε στην Πανελλαδική εκστρατεία Let’s do it Greece 2019 και στην εθελοντική εβδομάδα (1-7 Απριλίου 2019). Τα παιδιά του νηπιαγωγείου Μεσοχωρίου ανέλαβαν δράση και  καθάρισαν το ποτάμι του χωριού μας και την όχθη από τα σκουπίδια που ρίχνονται εκεί. Τις επόμενες μέρες  το νηπιαγωγείο μας οργάνωσε δράση ευαισθητοποίησης της τοπικής κοινωνίας. Αναρτήσαμε αφίσα στο σχολείο μας και μοιράσαμε φυλλάδια  ενημέρωσης τον κόσμο για τη σημασία του ποταμού και του νερού.  Γράψαμε κι ένα γράμμα που απευθύνεται στον τον τοπικό πρόεδρο, με το οποίο του ζητήσαμε να κάνει και αυτός ότι είναι δυνατόν για να καθαριστεί όλο το ποτάμι. Η δράση μας αυτή προστέθηκε στο χάρτη δράσεων του Let’s do it Greece,  γιατί όταν θέλουμε μπορούμε!

Το σχολείο μας στο χάρτη των δράσεων

Ξεκινάμε τον καθαρισμό του ποταμού!

Ενημερώνουμε την τοπική κοινωνία