Μένουμε σπίτι …μαζί και ψάχνουμε το γράμμα Ψ!

Η 3η αποστολή για τα παιδιά που μένουν σπίτι …μαζί με το eTwinning έχει στόχο να τα ευαισθητοποιήσει  σχετικά με την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου που γιορτάζεται στις  2 Απριλίου, ημέρα των γενεθλίων του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Την ημέρα αυτή, όλα τα σχολεία γιορτάζουν τη φιλαναγνωσία  και την αγάπη για τα βιβλία και το διάβασμα. Κι αν τα σχολεία είναι κλειστά τα βιβλία και το διάβασμα μας κρατάνε συντροφιά!

Τα παιδιά όλων των σχολείων  χωρίστηκαν σε 24 ομάδες, όσα και τα γράμματα του ελληνικού αλφάβητου,  με στόχο να δημιουργήσουμε όλοι μαζί ένα συνεργατικό ψηφιακό λεξικό. Έλαβαν λοιπόν ένα μήνυμα με το παρακάτω βίντεο, πήραν οδηγίες μέσα από μια εφαρμογή επαυξημένης πραγματικότητας, και έτσι άρχισαν να ψάχνουν να βρουν και να φωτογραφίσουν στο σπίτι τους ένα αντικείμενο που ξεκινά από τα γράμματα του αλφάβητου .

Με την εφαρμογή επαυξημένης πραγματικότητας, βλέπουμε τους ήρωες της ιστορίας να ζωντανεύουν!

Το δικό μας νηπιαγωγείο  ψάχνει λέξεις από το γράμμα  Ψ. Και όποιο παιδί τις βρει θα πάρει επάξια το δίπλωμα του εξερευνητή της αλφαβήτας!

Για κοιτάξτε λοιπόν ποιες λέξεις βρήκαμε!

Μας αξίζει το δίπλωμα!

ΕΔΩ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να διαβάστε το ψηφιακό λεξικό που δημιούργησαν τα παιδιά για τον Άκη Σπιτάκη

Tags : , , ,

Υποβλήθηκε στις 30 Μαρτίου 2020 στις 11:53 ΠΜ. Μπορείς να παρακολουθείς τα σχόλια για το άρθρο χρησιμοποιώντας RSS 2.0. Μπορείτε νααφήστε μία απάντησηήTrackback.