Ηλεκτρονική Βιβλιοθήκη

Αφού εξοπλίσαμε το νηπιαγωγείο με ηλεκτρονικό υπολογιστή, οργανώσαμε την ηλεκτρονική  δανειστική μας βιβλιοθήκη. Τα παιδιά μαθαίνουν να χρησιμοποιούν τον υπολογιστή,  να γράφουν, να κρατούν αρχεία, να  αποθηκεύουν.  Για το κάθε παιδί ανοίξαμε μία ηλεκτρονική κάρτα  δανεισμού, στην οποία έγραψε το όνομά του.

Η κάρτα  δανεισμού είναι ένας πίνακας με τα στοιχεία του παιδιού και το σχολικό έτος.

Η κάρτα δανεισμού είναι ένας πίνακας με τα στοιχεία του παιδιού και το σχολικό έτος.

Αφού το παιδί διαλέξει το βιβλίο που θέλει να δανειστεί, ανοίγει ένα  αρχείο με τα βιβλία  που έχουμε στην επιφάνεια  εργασίας, κάνοντας διπλό κλικ. Εκεί ψάχνει και βρίσκει την εικόνα του βιβλίου.

Αφού το παιδί διαλέξει το βιβλίο που θέλει να δανειστεί, ανοίγει ένα αρχείο με τα βιβλία που έχουμε στην επιφάνεια εργασίας, κάνοντας διπλό κλικ. Εκεί ψάχνει και βρίσκει την εικόνα του βιβλίου του.

Κάνοντας δεξί κλικ και αντιγραφή, επικολλά στη συνέχεια την εικόνα στην κάρτα του.

Κάνοντας δεξί κλικ και “αντιγραφή”, επικολλά στη συνέχεια την εικόνα στην κάρτα του.

Κάνοντας δεξί κλικ πατά επικόλληση.

Κάνοντας δεξί κλικ πατά “επικόλληση”.

Δίπλα στην εικόνα του βιβλίου γράφει την ημερομηνία  δανεισμού.

Δίπλα στην εικόνα του βιβλίου το παιδί γράφει την ημερομηνία δανεισμού.

Μαθαίνουμε  αριθμούς και σύμβολα.

Μαθαίνει αριθμούς και σύμβολα.

Τέλος πατάμε  "αποθήκευση" και   κλείνουμε την κάρτα μας  μέχρι την επόμενη φορά.

Τέλος πατά “αποθήκευση” και κλείνει την κάρτα του μέχρι την επόμενη φορά.

5 σχόλια στο “Ηλεκτρονική Βιβλιοθήκη

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται.