Διαμόρφωση του αύλειου χώρου του νηπιαγωγείου.

Κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά,  οργανώθηκαν από το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας σε συνεργασία με τους γονείς και τους μικρούς μας μαθητές, ποικίλες δραστηριότητες στον αύλειο χώρο  μας, που είχαν σαν αποτέλεσμα την εκ νέου “μεταμόρφωση” του. Βασικός στόχος ήταν η  διαμόρφωση ενός ευχάριστου χώρου και η αξιοποίηση του ως δυναμικό περιβάλλον για την κοινωνική ανάπτυξη, αισθητική αγωγή, καλλιέργεια αγάπης για την φύση, για εκπαιδευτικές δραστηριότητες  στα γνωστικά αντικείμενα (μαθηματικά, φυσικές επιστήμες, πολιτιστικές δραστηριότητες).

Δημιουργία επιδαπέδιων παιχνιδιών για άθληση, κινητικές δραστηριότητες, μαθηματικά.

6 2

4 2

3 1

Φύτεμα καλλωπιστικών φυτών και λουλουδιών σε γλάστρες από λάστιχα.

5 2

Ζωγραφική σε τοίχο.

2 2

Ολοκληρώθηκαν οι εργασίες στον αύλειο χώρο του σχολείου μας με την τοποθέτηση τσουλίθρας και  τραμπάλας από το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων.

0 2

Όλα τα παραπάνω έγιναν με την βοήθεια και την εξαιρετική συνεργασία του Συλλόγου Διδασκόντων και  των γονέων του σχολείου, οι οποίοι ξόδεψαν πολύ από τον ελεύθερο χρόνο τους και από την ενέργειά τους για να φτιάξουμε μια αυλή βιώσιμη, όμορφη και διασκεδαστική για τα παιδιά.

Σας ευχαριστούμε θερμά για την πολύτιμη συνεισφορά σας στην προσπάθεια μας να αναβαθμίσουμε τον αύλειο χώρο.

Με χαρά αλλά με “κανόνες ασφάλειας παιχνιδιού” παίζουμε και διασκεδάζουμε  στην αυλή του σχολείου μας!