ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΑΥΡΟΧΩΡΙΟΥ

Εδώ θα αναρτηθεί η περιγραφή για το σχολείο, π.χ. την ιστορία του, τους χώρους του, τις υποδομές και τον εξοπλισμό της σχολικής μονάδας.
(υπο κατασκευή)

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου

Το Νηπιαγωγείο Μαυροχωρίου βρίσκεται στο Μαυροχώρι Καστοριάς και ανήκει στον Δήμο Καστοριάς.

Είναι ένα επίπεδο κτήριο που διαθέτει δύο αίθουσες διδασκαλίας, γραφείο και τουαλέτες. Βρίσκεται στον ίδιο αύλειο χώρο με το Δημοτικό Σχολείο Μαυροχωρίου. Τα εγγραφέντα νήπια προέρχονται από την τοπική κοινότητα Μαυροχωρίου. Το σχολικό  έτος 2023-24 λειτουργεί τμήμα ολοημέρου με εκπαιδευτικό την Φραγκοπούλου Θωμαίδα και αριθμό παιδιών 7. Στο πρωινό υποχρεωτικό πρόγραμμα φοιτούν 9 παιδιά με εκπαιδευτικό την Τζημάκα Αγνή. Στο προσωπικό του Νηπιαγωγείου ανήκει η  εκπαιδευτικός Αγγλικών ΠΕ 06 Τζέλιου Ειρήνη καθώς και καθαρίστρια με σύμβαση ορισμένου χρόνου.