Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Σχολικό έτος 2023-2024

Εφαρμόστηκαν τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων:

Οκτώβριος – Νοέμβριος: Φροντίζω το περιβάλλον –> Προστατέψτε το δάσος – είναι πηγή ζωής.

(σε συνδυασμό με το Θεματικό Δίκτυο «Οικολογικά Σχολεία» της Ελληνικής Εταιρίας Προστασίας της Φύσης)

Δεκέμβριος – μέσα Φεβρουαρίου: Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη –> Συνεργασία στο Νηπιαγωγείο.

Μέσα Φεβρουαρίου – τέλη Μαρτίου: Δημιουργώ και Καινοτομώ – Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία –> Steam και η Γη γυρίζει.

Απρίλιος – Μάιος: Ζω καλύτερα – Ευ ζην –> Ασφαλώς κυκλοφορώ με το ποδήλατό μου.

Σχολικό έτος 2022-2023

Εφαρμόστηκαν τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων:

Οκτώβριος – Νοέμβριος: Ζω καλύτερα – Ευ ζην –> Δε μαλώνω, δε μαλώνω, αγκαλιά μεγάλη απλώνω

Δεκέμβριος – μέσα Φεβρουαρίου: Συμπερίληψη: αλληλοσεβασμός – Διαφορετικότητα –> Νηπίων Παιδεία: πρώτο βήμα προς τη Δημοκρατία.

Μέσα Φεβρουαρίου – τέλη Μαρτίου: Δημιουργώ και Καινοτομώ – Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία –> Οι μικροί εξερευνητές.

Απρίλιος – Μάιος: Φροντίζω το περιβάλλον –> Θάλα -SOS- σσα χωρίς πλαστικά.

Σχολικό έτος 2021-2022

Εφαρμόστηκαν τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων:

Οκτώβριος – Νοέμβριος: Ζω καλύτερα – Ευ ζην –>Τον ΚΟΚ αγαπώ με ασφάλεια κυκλοφορώ

Δεκέμβριος – μέσα Φεβρουαρίου: Δημιουργώ και Καινοτομώ – Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία –> Steam και η Γη γυρίζει.

Μέσα Φεβρουαρίου – τέλη Μαρτίου: Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη –> Νηπίων Παιδεία: πρώτο βήμα προς τη Δημοκρατία.

Απρίλιος – Μάιος: Φροντίζω το περιβάλλον –> Για αρχή το έδαφος.