ΤΑ ΔΩΡΑ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ

1000062330
Ξέρω να ανοίγω την κόλλα!Καμιά φορά οι μεγαλύτεροι φίλοι μας δεν ήταν σίγουροι για το τι μπορούμε να κάνουμε μόνοι μας!

Όπως είχαμε υποσχεθεί στους μαθητές του Λυκείου από τα λεφτά που μαζέψαμε από το Παζάρι μας για την ενίσχυση των βιβλιοθηκών του νησιού τους αγοράσαμε τα βιβλία που ήθελαν και πήγαμε να τους τα δώσουμε!Μας υποδέχτηκε η υπεύθυνη της βιβλιοθήκης Σταυρούλα Κοντογιάννη με μαθητές και μαθήτριες του σχολείου.Ξεκινήσαμε με σπιτικό κέικ που είχαν φτιάξει για εμάς οι μεγάλοι μας φίλοι και φάγαμε καθώς μας τραγουδούσαν Αχ Μαργαρίτα Μαγιοπούλα με την κιθάρα τους…Οι μεγάλοι μας φίλοι μας διάβασαν βιβλία σε γωνιές της βιβλιοθήκης,φτιάξαμε μαζί σελιδοδείχτες,κάναμε παρέα ένα μεγάλο λουλουδάτο κολάζ για να τους αφήσουμε μια και τους επισκεφτήκαμε την πρώτη  μέρα της Άνοιξης,εξερευνήσαμε τα μεγάλα βιβλία με τους αριθμούς και άλλα με παράξενα γράμματα.’Εμείς τους χαρίσαμε καινούρια βιβλία κι εκείνοι σελιδοδείχτες κι ένα ποδοσφαιράκι που δεν το χρειάζονται πια.Φύγαμε με μια βόλτα στον προαύλιο χώρο του Λυκείου και εντυπωσιαστήκαμε απο την καφετέρια (κυλικείο!) ,γιατί στο Λυκείο ….Θα αγοράζω δηλαδη να τρώω ό,τι θέλω;Τι ωραία!Σε πόσα χρόνια θα έρθουμε εδώ ;..ρωτήσαμε τους καινούριους μας μεγάλους φίλους!

1000062319
Είναι χάρτης θησαυρού ή ο χάρτης του Λυκείου;Πού είναι η βιβλιοθήκη;
1000062326
Ένα δέντρο με στιχάκια.Τι ποιήματα άραγε αρέσουν στα παιδιά του Λυκείου;
1000062228
Ο Μάξιμος φτιάχνει έναν σελιδοδείχτη για την Αλέξάνδρα κι εκείνη για εκείνον.Γνωρίστηκαν πριν από λίγο….
Να σου δείξω πώς φτιάχνω καρδιές;
χέρια μικρά,χέρια πιο μεγάλα…
για να στολίσετε με λουλούδια την βιβλιοθήκη σας