Παρουσίαση του eTwinning έργου “AI & IoT – Let us save Birdie’s Tree!”

A.I

Κατά το σχολικό έτος 2023 – 2024 το σχολείο μας μαζί με τα σχολεία – εταίρους του eTwinning, σχεδίασε και πρόκειται να υλοποιήσει το συνεργατικό έργο “ΑΙ & IoT – Let us Save Birdie’s Tree!”. Σκοπός του έργου είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών/-τριών για τις φυσικές καταστροφές και η καλλιέργεια δεξιοτήτων που σχετίζονται με τη δημιουργική επίλυση προβλημάτων και τον ψηφιακό εγγραμματισμό, μέσα από την εκπαιδευτική αξιοποίηση τεχνολογιών όπως η Τεχνητή Νοημοσύνη (Α.Ι.) και το Διαδίκτυο των Πραγμάτων (ΙοΤ).

Το δικό μας έργο, με τίτλο “ΑΙ & IoT – Let us Save Birdie’s Tree”, πρόκειται να υλοποιηθεί μαζί με εκπαιδευτικούς και μαθητές/-τριες από το 1ο Νηπιαγωγείο Λαγυνών, το Νηπιαγωγείο Ευκαρπίας Κιλκίς και το Δημοτικό Σχολείο Μαθιάτη (Κύπρος), ενώ σκοπός του είναι η δημιουργική αξιοποίηση της Τεχνητής Νοημοσύνης (Α.Ι.) και του Διαδικτύου των Πραγμάτων (ΙοΤ), για την ανάπτυξη εφαρμογών και συσκευών που θα συμβάλουν στην πρόβλεψηπρόληψη και διαχείριση των Φυσικών Καταστροφών.

Οι συμμετέχοντες/-ουσες μαθητές/-τριες, μέσα σε ένα πλαίσιο παιγνιώδους και ανακαλυπτικής μάθησης, με επιρροές από τη STEM μεθοδολογία και υιοθέτηση των αρχών του creative problem solving (δημιουργική επίλυση προβλημάτων), θα εξοικειωθούν με την Τεχνητή Νοημοσύνη και τους αισθητήρες, θα ανακαλύψουν δημιουργικούς τρόπους αξιοποίησης των τεχνολογιών αυτών, ενώ παράλληλα θα γίνουν και οι ίδιοι/-ες δημιουργοί ψηφιακών λύσεων, καλλιεργώντας γνώσεις, στάσεις και δεξιότητες, που σχετίζονται με την κριτική σκέψη, την επικοινωνία, τη συνεργασία, τον ψηφιακό εγγραμματισμό, τη δημιουργική επίλυση προβλημάτων και την ενεργό πολιτειότητα. Τέλος, προσδοκάται να κατανοήσουν τη συμβολή των νέων, καινοτόμων τεχνολογιών στην επίλυση δισεπίλυτων ή σύνθετων περιβαλλοντικών ζητημάτων.