ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΡΑΣΗΣ In Action SDGs week για τους Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης.

Το σχολείο μας συμμετείχε με δράση διαχειριστικής φροντίδας δέντρων ελιάς στον αύλειο χώρο του σχολείου μας το Σάββατο 2/10/21. Γονείς και μαθητές του σχολείου μας κλάδεψαν, μάζεψαν και καλλώπισαν τις ελιές που βρίσκονται στο χώρο του σχολείου όπου σύμφωνα με πληροφορίες είχαν φυτευτεί χρόνια πριν από παλαιότερους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Λουτρών Υπάτης, δημιουργώντας με αυτόν το τρόπο ένα μικρό ελαιώνα, με την προσδοκία κάποια στιγμή να συλλέξουμε τη δική μας παραγωγή σε ελιές!

Παράλληλα έγινε και μία προσπάθεια να κλαδευτούν και κάποια κλαδιά από παρακείμενα δέντρα (κυπαρίσσια) τα οποία ήταν επικίνδυνα κατά τη διάρκεια του διαλείμματος καθώς οι μαθητές παίζουν. Μια μικρή γεύση της προσπάθειας μπορείτε να δείτε παρακάτω. Ευχαριστούμε όσους συμμετείχαν στην παραπάνω δράση ενισχύοντας με αυτόν τον τρόπο την προσπάθεια του νηπιαγωγείου για βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης και παραμονής μαθητών και εκπαιδευτικών στο σχολικό συγκρότημα αλλά και την ενίσχυση δεξιοτήτων ζωής των μικρών μας μαθητών μέσα από δράσης για την αειφορία του τόπου μας γενικότερα.