13 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ: ΔΙΕΘΝΗΣ ΗΜΕΡΑ ΜΕΙΩΣΗΣ ΦΥΣΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΩΝ

Την Τετάρτη  13 Οκτωβρίου- Ημέρα αφιερωμένη στην μείωση των φυσικών καταστροφών- επισκέφθηκε το Νηπιαγωγείο μας προσωπικό του Πυροσβεστικού Κλιμακίου Αργυροχωρίου Υπάτης. Η συνεργασία του νηπιαγωγείου με το κλιμάκιο μετρά αρκετά χρόνια και για ακόμη μια φορά η συμβολή του στην εκπαίδευση και ενημέρωση- μαθητών και εκπαιδευτικών- στην πρόληψη, διαχείριση και αντιμετώπιση φυσικών καταστροφών υπήρξε καίρια.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά πυροσβεστικό εξοπλισμό αλλά και να ενημερωθούν για το τι πρέπει να γίνεται σε περίπτωση σεισμου (η Ελλάδα κατέχει την 1η θέση στην Ευρώπη σε σεισμική δραστηριότητα). Παράλληλα, έγινε εκπαίδευση στο εκπαιδευτικό προσωπικό στον χειρισμό πυροσβεστικών μέσων και τονίστηκε για ακόμη μια φορά η ανάγκη πρόληψης τέτοιων φαινομένων.

Τέλος, πραγματοποιήθηκε η 1η άσκηση σεισμού εντός της σχολικής τάξης σύμφωνα και με το Σχέδιο Έκτακτης Ανάγκης και τις σχετικές οδηγίες του ΟΑΣΠ και του ΥΠΑΙΘ.