ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΠΔΕ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΕΝΙΣΧΥΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ ΠΥΡΟΠΛΗΚΤΩΝ Β. ΕΥΒΟΙΑΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΛΑΜΙΑ, 19-08-2021

ΕΙΔΙΚΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΕΝΙΣΧΥΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ ΠΥΡΟΠΛΗΚΤΩΝ ΒΟΡΕΙΑΣ ΕΥΒΟΙΑΣ

Η Περιφερειακή Ένωση Δήμων Στερεάς Ελλάδας (ΠΕΔ), συμμετέχοντας στην προσπάθεια στήριξης των πυρόπληκτων Δήμων της Β. Εύβοιας, άνοιξε ειδικό τραπεζικό λογαριασμό στην ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ, με ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ Επωνυμία : «ΣΤΗΡΙΞΗ ΠΥΡΟΠΛΗΚΤΩΝ ΔΗΜΩΝ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ».

Πρόκειται για τον υπ΄αριθμ.:754 / 010665 – 86                    IBAN: GR 10 0110 7540 0000 7540 1066 586

(περισσότερες πληροφορίες στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://m.facebook.com/785212941572944/posts/4268840783210125/  )

Ειδικά για την κάλυψη των εκπαιδευτικών αναγκών, έπειτα από συνεννόηση και  συνεργασία της Περιφερειακής Δ/νσης Εκπ/σης Στερεάς Ελλάδας με την ΠΕΔ,  στον ίδιο λογαριασμό μπορεί να καταθέτει κανείς το χρηματικό ποσό που επιθυμεί με την ένδειξη “ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ“, το οποίο θα διατεθεί μέσω ΠΕΔ αποκλειστικά για τη στήριξη των μαθητών και των οικογενειών τους, των εκπαιδευτικών και γενικά των έκτακτων αναγκών των σχολικών μονάδων. Επιθυμία μας και απώτερος σκοπός μας είναι, μετά την πρωτόγνωρη καταστροφή που έπληξε τη Β. Εύβοια, όλοι μαζί και ειδικά η εκπαιδευτική κοινότητα να αγκαλιάσει την εκπαιδευτική κοινότητα της Β. Εύβοιας υποστηρίζοντάς την πολύπλευρα.

Το παρόν ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ μπορεί να αναρτηθεί ή να κοινοποιηθεί στα εκπαιδευτικά site και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Η Περιφερειακή Διευθύντρια Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης Στερεάς Ελλάδας

Δρ. Ελένη Μπενιάτα