Γνωρίζω -φροντίζω την ελιά ,την φυτεύω βιολογικά…..

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΛΟΥΣΙΚΩΝ | Κατηγορία Περιβαλλοντικά Προγράμματα | , στις 20-06-2021

Κατά την διάρκεια του σχολικού έτους 2015-16  υλοποιήθηκε στο σχολείο μας Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα :  Γνωρίζω -φροντίζω την ελιά ,την φυτεύω βιολογικά….. με κύριο στόχο την εξοικείωση των παιδιών με το τρόπο παραγωγής – ανάπτυξης της ελιάς και όλων των προϊόντων της και γενικότερα της κατανόησης του σημαντικού ρόλου που κατέχει αυτή  στον τρόπο ζωής του ανθρώπου , διασφαλίζοντας του υγεία  και ευεξία .  Υλοποιήθηκαν πολλές δράσεις για αυτό το σκοπό . Ενδεικτικά αναφέρουμε μερικές :

Επίσκεψη στο κοντινό ελαιοτριβείο  Παρασκευή σαπουνιού με ελαιόλαδο και καυστική ποτάσα

Παρασκευή καλλυντικής κρέμας χεριών με ελαιόλαδο και μέλι

Παρασκευή ελιόψωμου

Παρουσίαση προγράμματος στους γονείς με όλα όσα έφτιαξαν τα παιδιά αλλά φτιάχνοντας ταυτόχρονα  και οι ίδιοι τρόφιμα που παράγονται από την ελιά – λάδι

Αγώνες με τσουβάλια ,όπου οι νικητές στέφθηκαν με στεφάνια ελιάς

(κότινους )