Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις

«Μη σε γελάσει ο βάτραχος και το χελιδονάκι… αν δεν λαλήσει ο τζίτζικας δεν είν΄ καλοκαιράκι».

Μια πρωτοβουλία της Σχολικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Ωραιοκάστρου έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές του σχολείου μας να παρακολουθήσουν τη Δευτέρα 14 Ιουνίου το βιωματικό εργαστήρι που παρουσίασε η κ. Βαρβάρα Πίκουλα, μέλος της ομάδας «Παίζοντας σε Παραδοσιακά Μονοπάτια», με τίτλο:

Παιχνίδια, δρώμενα της άνοιξης, με ταξιδευτές το βάτραχο και το χελιδόνι, ανταμώματα με τον τζίτζικα κατά τον θεριστή Ιούνη, επαγγέλματα του παρελθόντος και άλλα θέματα από τον φανταστικό κόσμο της δημιουργίας του λαϊκού μας πολιτισμού, είχαν την ευκαιρία να βιώσουν οι μικροί μαθητές και να διασκεδάσουν!

Ευχαριστούμε για αυτήν την πρωτοβουλία κι ελπίζουμε να υπάρξει και συνέχεια…