ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ

Συγγραφέας: ΤΟΥΛΚΙΑΡΙΔΟΥ ΑΥΓΗ | Κατηγορία Έθιμα | , στις 07-04-2024

Ετοιμάσαμε τις χελιδόνες μας  και είπαμε τα κάλαντα της Άνοιξης-τα χελιδονίσματα σε όλες τις τάξεις του Δημοτικού σχολείου…

cats 1

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

Συγγραφέας: ΤΟΥΛΚΙΑΡΙΔΟΥ ΑΥΓΗ | Κατηγορία Ημέρα Παιδικού Βιβλίου: 2 Απριλίου | , στις 07-04-2024

Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, την ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός παραμυθάς Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Την καθιέρωσε η Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (Ιnternational Board on Books for Young People – ΙΒΒΥ) το 1966. Από τότε, κάθε χρόνο, ένα διαφορετικό εθνικό τμήμα της οργάνωσης αυτής ετοιμάζει ένα μήνυμα και μια αφίσα, που διανέμονται σε όλο τον κόσμο, με σκοπό να τονίσουν την αξία των βιβλίων και της ανάγνωσης και να ενθαρρύνουν τη διεθνή συνεργασία για την ανάπτυξη και τη διάδοση της λογοτεχνίας για παιδιά και νέους.

Το 2024 υπεύθυνο για το υλικό του εορτασμού είναι το Τμήμα της Ιαπωνίας. Το μήνυμα γράφτηκε από τη συγγραφέα Eiko Kadono, η οποία έχει γράψει πολλά βιβλία που έχουν μεταφραστεί σε 10 γλώσσες. Το 2018 τιμήθηκε από την ΙΒΒΥ με το Βραβείο Χανς Κρίστιαν Άντερσεν.

AFISA-MESG_PAGKOSMIA-HMERA-PAIDIKOU-BIBLIOU-2024-33X47

Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΓΗΣ 2024

Συγγραφέας: ΤΟΥΛΚΙΑΡΙΔΟΥ ΑΥΓΗ | Κατηγορία ΑΕΙΦΟΡΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ | , στις 27-03-2024

Το σχολείο μας συμμετείχε και φέτος στην Ώρα της Γης, στη μεγαλύτερη παγκόσμια συμμετοχική εκστρατεία για τον πλανήτη της WWF.

Η «Ώρα της Γης» απευθύνει και φέτος ένα κάλεσμα σε όλους -εκτός από το να σβήσουμε τα φώτα για μια ώρα στις 23 Μαρτίου- να αφιερώσουν 60 πολύτιμα λεπτά, προκειμένου να υλοποιήσουν απλές, αλλά ουσιαστικές δράσεις που θα ενδυναμώσουν τη σχέση τους με τη φύση. Αυτή η μία ώρα που εκατομμύρια πολίτες από όλο τον κόσμο θα “διαθέσουν” για να συνδεθούν ξανά με τη φύση, σηματοδοτεί και τη μεγαλύτερη ώρα για τον πλανήτη μας!

Οι δράσεις μας:

-Το Σάββατο 23 Μαρτίου στις 8:30 σβήσαμε τα φώτα για μια ώρα και υπό το φως των κεριών παίξαμε, διαβάσαμε, διασκεδάσαμε!

-Φυτέψαμε ακόμα ένα δέντρο στην αυλή του σχολείου μας: μια ελιά! Με αυτό τον τρόπο κάναμε την ΩΡΑ ΤΗΣ ΓΗΣ να κρατήσει χρόνια!

Ναι, η φύτευση ενός δέντρου μπορεί να κάνει πολλά για την προστασία της φύσης! Μέσα σε λίγα χρόνια, το μικρό δενδρύλλιο θα μεγαλώσει για να σκιάσει και να φέρει δροσιά, θα αποθηκεύσει νερό με τις ρίζες του και θα προσφέρει ένα σπίτι για την άγρια ζωή.

-Φυτέψαμε σπόρους λαχανικών(καρότα, παντζάρια, ραπανάκια) σε μικρά γλαστράκια και όταν βγουν τα φυτά θα τα μεταφυτέψουμε εμπλουτίζοντας τον κήπο μας.

Ας φυτέψουμε ένα καλύτερο μέλλον όλοι μαζί!

ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ (2024)

Συγγραφέας: ΤΟΥΛΚΙΑΡΙΔΟΥ ΑΥΓΗ | Κατηγορία ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ 2023/2024, ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ | , στις 27-03-2024

Το μήνυμά μας είναι δυνατό ενάντια στην Ενδοσχολική Βία και τον Εκφοβισμό!

Μη διστάζεις, μη φοβάσαι! ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ!

Οι αφίσες μας για την Παγκόσμια Μέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού (6 Μαρτίου) και τη δράση του Χαμόγελου του Παιδιού!

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΛΙΜΝΗΣ ΤΜΗΜΑ 2

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΛΙΜΝΗΣ ΤΜΗΜΑ1

Αποκριάτικα τρελοκαπέλα με ανακυκλώσιμα και “άχρηστα” υλικά

Συγγραφέας: ΤΟΥΛΚΙΑΡΙΔΟΥ ΑΥΓΗ | Κατηγορία Απόκριες | , στις 27-03-2024

Το σχολείο μας σε συνεργασία με τους γονείς οργάνωσε για την Τσικνοπέμπτη παρέλαση με αποκριάτικα τρελοκαπέλα φτιαγμένα με ανακυκλώσιμα και “άχρηστα” υλικά !

Crazy Hats

Τα τρελοκαπέλα μας ήταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ! Τα παιδιά έκαναν παρέλαση στην αυλή του σχολείου μας και καταχειροκροτήθηκαν από τους μαθητές και τους δασκάλους του συστεγαζόμενου Δημοτικού σχολείου!!!

Μπράβο στους γονείς που έφτιαξαν μαζί με τα παιδιά τους υπέροχες δημιουργίες με κέφι, έμπνευση και φαντασία δίνοντας νέα ζωή σε «άχρηστα υλικά» στο πλαίσιο της επαναχρησιμοποίησης!

ΓΙΟΡΤΗ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

Συγγραφέας: ΤΟΥΛΚΙΑΡΙΔΟΥ ΑΥΓΗ | Κατηγορία 25η ΜΑΡΤΙΟΥ | , στις 27-03-2024

Τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί του Νηπιαγωγείου μας, τίμησαν την επέτειο της Εθνικής Παλιγγενεσίας της 25ης Μαρτίου 1821, την Τετάρτη 20-3-2024 το απόγευμα στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Δημοτικού Σχολείου.

image

Με το θεατρικό «Στον Αγώνα για τη Λευτεριά», ξεδιπλώθηκε ο ρόλος των γυναικών οι οποίες έδειξαν απίστευτο θάρρος και ανδρεία κατά τη διάρκεια της Επανάστασης καθώς και των ηρώων της Λίμνης Ευβοίας που αντιπροσωπεύουν το αγώνα και την ανδρεία του ελληνικού λαού κατά τη διάρκεια της Επανάστασης του 1821.

Τα νήπια πρόσφεραν συγκίνηση και χαρά, απόλαυσαν το ρόλο τους, χόρεψαν και τραγούδησαν ενθουσιάζοντας το κοινό και εισπράττοντας θερμά χειροκροτήματα!