Επίσκεψη στο Δημοτικό Σχολείο!!!!!

Επισκεφτήκαμε σήμερα 30/5/2024 το Δημοτικό Σχολείο της περιοχής μας στα πλαίσια της ομαλής μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό. Τα παιδιά που του χρόνου θα πάνε στο δημοτικό ετοιμάσανε μια αφίσα για την τάξη της πρώτης και ξεκινήσαμε για το σχολείο. Ο Διευθυντής ,οι δάσκαλοι και οι μαθητές  και της σχολικής μονάδας μας υποδέχτηκαν με πολύ χαρά και ενθουσιασμό.

Τα παιδιά γνώρισαν τον αύλειο χώρο του σχολείου με τη βοήθεια του Διευθυντή  και μετά μπήκαμε στο εσωτερικό του σχολείου .Μπήκαν στην αίθουσα της πρώτης Τάξης είδαν τους περσινούς τους φίλους και  χαρίσαμε την αφίσα  που είχαν ετοιμάσει στη δασκάλα της τάξης.

DSC04772 1

Τα παιδιά κάθισαν στα θρανία  ακολούθησε συζήτηση και μάθημα  Μαθηματικών  με την δασκάλα της Πρώτης την κ. Φωτεινή .Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν με  μεγάλη  χαρά  και ενθουσιασμό .

DSC04776DSC04775

Μετά πήγαμε στην αίθουσα της μουσικής  ,όπου  τα παιδιά της Πέμπτης και έκτης τάξης  με τη μουσικό τους μας τραγούδησαν ένα τραγούδι  και στη συνέχεια τους τραγουδήσαμε κι εμείς το  δικό μας.

Ακολούθησε η ξενάγηση στην αίθουσα των Υ/Η και  στη βιβλιοθήκη.

Στο τέλος  μοιράστηκαν στα παιδιά γλυκίσματα και κεράσαμε κι εμείς τα παιδιά της πρώτης  Τάξης και αφού τους ευχαριστήσαμε πήραμε το δρόμο  για το Νηπιαγωγείο μας .

Ευχαριστούμε πολύ το Διευθυντή και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου καθώς και τα παιδιά για τη θερμή υποδοχή τους!!!!