Παρέα με τον Ερυθρούλη!!!!

Στα πλαίσια   των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και στη θεματική ενότητα: ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ –ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ & ΕΥΘΥΝΗ -Συμπερίληψη: Αλληλοσεβασμός, Διαφορετικότητα που διαπραγματευόμαστε στο νηπιαγωγείο αυτό το διάστημα ,μας επισκέφτηκε στο σχολείο του επιστημονικό στέλεχος του  κέντρου πρόληψης Π.Ε  Τρικάλων η κ. Ρίτσα  Σουλιώτη και πραγματοποίησε στα παιδιά βιωματικό εργαστήριο με τίτλο :”Ομοιότητα και Διαφορά και τα δύο σημαντικά”, τονίζοντας τις αξίες  του Σεβασμού και της αλληλοαποδοχής με βασικό στόχο να συνειδητοποιήσουν  τα παιδιά το δικαίωμα του κάθε ανθρώπου στη Διαφορετικότητα.

Πρώτα  τα παιδιά τόνισαν τα θετικά σημεία του κάθε  συμμαθητή /τρίας  και άκουσαν ένα παραμύθι για τη Διαφορετικότητα  ‘Ο Ερυθρούλης ”    που τους διάβασε η κ. Ρίτσα Σουλιώτη. Στη συνέχεια  ζωγράφισαν σε φύλλο  εργασίας  τα συναισθήματα  του Ερυθρούλη  πριν   όταν τον κορόιδευε η αστροπαρέα και πως μετά  που τον αποδέχτηκαν τα χρυσαφένια  αστεράκια. Κάτι που πρέπει να θυμόμαστε πάντα!Κάθε βράδυ ο Ερυθρούλης ,το κόκκινο αστεράκι πάνω στον ουρανό ,όταν βλέπει  τους ανθρώπους κάτω στη γη αγαπημένους και κυρίως παιδιά με κοινά, αλλά και διαφορετικά χαρακτηριστικά να παίζουν ενωμένα σε παρέες ,τότε λάμπει ακόμη περισσότερο.

Ευχαριστούμε πολύ την κ.Ρίτσα  Σουλιώτη για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημά μας.