Τη Δευτέρα ανοίγουν τα Νηπιαγωγεία!

Έχουμε λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα, ώστε να λειτουργήσει το σχολείο μας με ασφάλεια. Τα παιδιά έχουν χωριστεί σε τρία τμήματα. Οι καρέκλες των μαθητών θα είναι σταθερές και σε απόσταση, τα αντικείμενα κάθε παιδιού (μαρκαδόροι, μολύβια, ξυλομπογιές, ψαλίδι) θα είναι ατομικά, οι γωνιές και τα παιχνίδια έχουν διαμορφωθεί διαφορετικά, παιχνίδια θα χρησιμοποιούνται μόνο αυτά που καθαρίζονται και πλένονται. Ο καθαρισμός των αντικειμένων θα είναι συνεχής. Ο καθαρισμός των επιφανειών συχνότερος. Στο γεύμα τα παιδιά θα κάθονται σε αποστάσεις ασφαλείας. Φυσικά τα χέρια τους θα πλένονται και θα απολυμαίνονται συχνότερα. Πολλές δραστηριότητες θα γίνονται σε εξωτερικό χώρο.

Μέτρα για αποτροπή εισαγωγής του ιού στο χώρο του Νηπιαγωγείου:

• Όλα τα παιδιά και τα μέλη του προσωπικού που εμφανίζουν πυρετό ή άλλα συμπτώματα, απαγορεύεται να προσέρχονται στο Νηπιαγωγείο.
  • Ενημέρωση του Νηπιαγωγείου  για τυχόν συμπτώματα ατόμων του οικογενειακού περιβάλλοντος του παιδιού και τυχόν γνωμάτευση γιατρού.
  • Σύσταση για συστηματική θερμομέτρηση και έλεγχο για ενδεχόμενη εμφάνιση συμπτωμάτων, κάθε πρωί από τους γονείς.
  • Γονείς με συμπτώματα λοίμωξης δεν επιτρέπεται να συνοδεύουν τα παιδιά τους.

Μέτρα κοινωνικής απόστασης και περιορισμού των στενών επαφών , μεταξύ των παιδιών:

•  Διαχωρισμός σε μικρές ομάδες
  • Οργάνωση λειτουργίας με βέλτιστη αξιοποίηση των εξωτερικών χώρων για δραστηριότητες και παιχνίδι.
  • Φέρνετε τα παιδιά ως την πόρτα, όπου τα παραλαμβάνει η νηπιαγωγός.
  • Υπογραφή υπεύθυνης δήλωσης, για το λόγο μη προσέλευσης του νηπίου.