Απλώνω ευτυχία – Δυναμώνω τη φλόγα στην καρδιά

Η ακτιβιστική δράση «Απλώνω ευτυχία» που με τόση επιτυχία οργανώθηκε από την εκπαιδευτικό Γεωργία Σολωμού σε περισσότερα από 100 σχολεία σε όλη την Κύπρο έρχεται και στην Ελλάδα.

Η δράση ευελπιστεί να «απλώσει ευτυχία» στα παιδιά που νοσούν από καρκίνο στην Ελλάδα και να διδάξει στην πράξη τις αξίες του εθελοντισμού στα παιδιά.

Η δράση τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας της Κύπρου και έχει βραβευτεί από τον ΟΠΑΠ για την κοινωνική της προσφορά και από το Παγκύπριο Συντονιστικό Συμβούλιο Εθελοντών. Πρόκειται για τη μεγαλύτερη κινητοποίηση μικρών εθελοντών για κοινό σκοπό που έγινε ποτέ στην Κύπρο και για το μεγαλύτερο ποσό που μαζεύτηκε ποτέ από τα παιδιά για τα παιδιά.

Έχει ως στόχο την ενίσχυση Συλλόγου Γονέων Παιδιών με Νεοπλασματική Ασθένεια «Φλόγα», ο οποίος  ιδρύθηκε το 1982 και από τότε φωτίζει και ζεσταίνει τα παιδιά με καρκίνο όλης της χώρας. Ο σύλλογος συμπαραστέκεται στις οικογένειες και αγωνίζεται για την καλύτερη ιατρική, ψυχική και κοινωνική φροντίδα των παιδιών που νοσούν από καρκίνο.

Το Νηπιαγωγείο Λάκκας πήρε μέρος στη δράση αυτή!

Ακόμη και αν το σχολείο μας έχει λίγους μαθητές, η συμμετοχή όλων είναι σημαντική για να ανάψουμε τη φλόγα της ευαισθητοποίησης προς το συνάνθρωπό μας, της ενσυναίσθησης και της προσφοράς!

-Για να δείξουμε ότι μπορούμε παιδιά και δάσκαλοι να ενωθούμε για έναν κοινό σκοπό.

-Να μάθουν τα παιδιά ότι η Ευτυχία είναι κάτι που αξίζει να προσπαθείς.

-Να δουν έμπρακτα ότι όταν ενωθούν πολλοί άνθρωποι, η ΦΛΟΓΑ θεριεύει και πως καθένας έχει δύναμη.

Αρκεί ο καθένας να μην πορεύεται μόνος του αλλά να συμπράττει με τους συνανθρώπους του για καλό σκοπό!!!

Στην τάξη μας διερευνήσαμε τι σημαίνει ευτυχία, ποιες μορφές έχει και πως μπορεί ο καθένας μας να την προσφέρει!!

Διαβάσαμε παραμύθια και παίξαμε παιχνίδι ρόλων με κεντρικό θέμα την ευτυχία και πως ακόμη και με ένα απλό χαμόγελο μπορούμε να την προσφέρουμε!

Ζωγραφίσαμε πάνω σε λευκά μπλουζάκια εικόνες ευτυχίας…..

Απλώσαμε τη Μπουγάδα της Ευτυχίας στην αυλή του σχολείου, για να απλωθεί το μήνυμα μας και στους περαστικούς και σε όσο περισσότερους ανθρώπους μπορούμε!!!

IMG 20240130 135042
IMG 20240201 121200