Το όνομά μου

Μια από τις πρώτες ενότητες στην αρχή της χρονιάς είναι αυτή που ασχολείται με το όνομα των παιδιών.

Τα νήπια μαθαίνουν να γράφουν πλέον με πεζά γράμματα το όνομά τους και το επώνυμό τους.

Τα προνήπια αποκτούν, στην πλειοψηφία τους,την πρώτη τους επαφή με τα γράμματα του ονόματος τους και προσπαθούν αρχικά να το γράψουν με κεφαλαία γράμματα.

Μαθαίνουμε να διακρίνουμε το όνομά μας ανάμεσα σε όλα τα άλλα και να το ταυτίζουμε με το αρχικό γράμμα.

Το φωνάζουμε χτυπώντας τις συλλαβές με τα χέρια.

Γράφουμε μέσα σε ένα συγκεκριμένο πλαίσιο το όνομα(τα νήπια),ή μόνο το αρχικό γράμμα(τα προνήπια).

Δημιουργούμε με την τεχνική του ψηφιδωτού το αρχικό μας γράμμα

Μετράμε τα γράμματα και βρίσκουμε ποιός έχει το μεγαλύτερο όνομα

Δημιουργούμε το τρενάκι της τάξης μας.

Αυτές είναι κάποιες ενδεικτικές πρώτες δραστηριότητες,καθώς το όνομα είναι μια ενότητα η οποία τρέχει μέσα σε όλη την σχολική χρονιά.

Δεν απογοητευόμαστε αν το παιδί μας δεν μπορεί να γράψει το όνομά του,συγκρίνοντας με άλλα παιδιά. Το μόνο που χρειάζεται είναι λίγο περισσότερος χρόνος.Δεν υπήρξε ποτέ κανείς που δεν έμαθε να γράφει το όνομά του μέσα στο σχολικό περιβάλλον!

Μπορούμε όμως να βοηθήσουμε το παιδί μας στο σπίτι δίνοντας του ένα ψαλίδι να κόβει χαρτιά όπως αυτό θέλει.Με αυτό πετυχαίνουμε να εξασκήσει τον συντονισμό χεριού-ματιού,μια απαραίτητη δεξιότητα για την κατάκτηση της γραφής.

**πηγή δραστηριοτήτων: https://proscholika.blogspot.com/