Η Μαρία Β., όλο το διάστημα που προηγήθηκε του Πάσχα, έκανε μια σπουδαία δουλειά…..

Θα μπορούσε να ήταν ένα ολόκληρο λεξικό.

Διαλέγοντας γράμματα της αλφαβήτας,μόνη  βρήκε τις σχετικές λέξεις,μόνη τις έγραψε από μνήμης.

Η Μαρία Β. είναι νήπιο φυσικά.

Πέρυσι,ως προνήπιο, η μαμά της ανησυχούσε γιατί έβλεπε οτι δεν παρακολουθούσε τις συζητήσεις στην ομάδα και δεν έδινε γενικώς καμια σημασία….(έτσι νόμιζε αυτή…)

Γιατί,φέτος,από τα Χριστούγεννα, η Μαρία Β. έχει ήδη μάθει να διαβάζει μόνη της,και γιαυτό μην απορήσετε όταν δείτε τις λέξεις της.

Δεν θα μπορούσαμε ποτέ να μην μοιραστούμε μαζί σας αυτήν την μεγάλη προσπάθεια της Μαρίας και να μην την επαινέσουμε. Χαιρόμαστε πάντα όταν έχουμε νήπια που φτάνουν σε τέτοιο μαθησιακό επίπεδο,ωστόσο οφείλουμε να τονίσουμε πως αυτό δεν είναι ο κανόνας,ούτε το ζητούμενο των νηπιαγωγών από τα παιδιά τους.

Δεν θα πρέπει ποτέ κανένας γονιός να συγκρίνει την πρόοδο του παιδιού του με άλλα,ούτε να πιστέψει πως επειδή το παιδί του δεν μπορεί να γράφει από μνήμης και να διαβάζει,υπολείπεται άλλων μαθητών και να έχει τον φόβο οτι πιθανώς δύσκολα θα τα καταφέρει στο Δημοτικό.

Σε αυτή την σκέψη η απάντηση είναι ένα κατηγορηματικό όχι…..Όχι! η κατάκτηση της γραφής και της ανάγνωσης πριν το Δημοτικό,είναι ένας ελάχιστος δείκτης για την επίδοσή του παιδιού στα μαθητικά χρόνια που θα ακολουθήσουν.

Υπάρχουν πάμπολλα παραδείγματα μαθητών μέσα στη σχολική ζωή που το επιβεβαιώνουν.

Το κάθε παιδί έχει τους δικούς του χρόνους και αυτούς οι νηπιαγωγοί τους γνωρίζουν καλύτερα από κάθε άλλον.

Εσείς,αυτό που έχετε να κάνετε…..

….είναι,απλά και μόνο, να τις εμπιστευθείτε στην γνώμη που εκφράζουν για το παιδί σας!