Έτσι κι αλλιώς η άσκηση για σεισμό, είναι πάντα από τα πιο αγαπημένα παιχνίδια των νηπίων κάθε χρονιά.

(Φέτος δε,κάθε που σφυρίζω με σφυρίχτρα, φωνάζουν σεισμός και τρέχουν!)

Ξεκινήσαμε λοιπόν,την άσκηση,μαζί με το Δημοτικό σχολείο,αφού μοιραζόμαστε τον ίδιο χώρο

DSC00940

DSC00942

Όμως,φέτος οι ασκήσεις πύκνωσαν, δεδομένων των συνθηκών.

Κι αυτό το αποκαλούμενο παιχνίδι-από τα μικρά μου- είναι κάτι που  ταράζει τον Κωνσταντίνο.

Στο άκουσμα της σφυρίχτρας ή του κουδουνιού που σημαίνει σεισμός,βάζει τα κλάματα.

(που σημαίνει,οτι ήρθε η ώρα να ασχοληθούμε με τον σεισμό,ως θέμα.)

Έτσι η υπόλοιπη ομάδα συγκινητικά και σοφά προσπαθεί να τον παρηγορήσει(μην φοβάσαι είναι μόνο ένα παιχνίδι-βλέπεις δεν κουνιόμαστε) και να τον συμβουλεύσει(μην κλαις,όλα τα κάνουμε για να μάθουμε,όταν ξέρεις δεν φοβάσαι)-κι αυτό το τελευταίο ήταν βάλσαμο και για μένα,γιατί κι εγώ φοβάμαι!

DSC00980

Από την μεριά μου τον ενθάρρυνα να μιλήσει για το τι ένοιωθε την ώρα εκείνη,του σεισμού.

Μου περιέγραψε πως νοιώθει σαν να τον παίρνει αγκαλιά ένας μεγάλος γίγαντας και να τον κουνάει δυνατά πάνω-κάτω(τι ωραία που το είπε…)

Ρώτησα, ποιός άλλος φοβάται;

Η μικρή Θεοδώρα,είπε κι αυτή,ναι,φοβάται τον σεισμό,γιατί νοιώθει σα να είναι στης μαμάς της την αγκαλιά και να την κουνά τόσο δυνατά που δε θέλει.

Ομολόγησα πως κι εγώ φοβάμαι,γιατί νοιώθω πως θα με καταπιεί το χώμα…και γελάσαμε.

Η, υπόλοιπη,τάξη μου, δήλωσε γενναία(μας αρέσει γιατί κουνιόμαστε,ρε κυρία τόσο μεγάλη δε ντρέπεσαι να φοβάσαι…),και προσπάθησε να μας εμψυχώσει κάνοντας αστεία.

Από την πλευρά μου τους είπα ένα ποιηματάκι,που βρήκα στο διαδίκτυο.

DSC00996

Έτυχε ενθουσιώδους υποδοχής και ήταν ό,τι έπρεπε για να νοιώσει ο Κωνσταντίνος πολύ καλύτερα και να συνεχίσει να συμμετέχει στην ομάδα που συζητούσε για τον σεισμό,χωρίς άγχος.

[local /files/2014/02/MOV00983.mpg nolink]

Εκείνη τη μέρα λοιπόν γνωρίσαμε και 2 φιλαράκια…Πώς σας φαίνονται;

Έξυπνος(φωτάκι αναμένο) και δυνατός(μπράτσα επάνω) ο ένας/λυπημένος,βλάκας(φωτάκι σβηστό),φοβισμένος ο άλλος…αυτές ήταν οι απαντήσεις τους.

DSC00987

Ποιός φοβάται/δεν φοβάται; Ρώτησα.

Πώς τους λένε,ρώτησαν τα μικρά μου.

Ήρθε η ώρα να δούμε τι θα έκαναν ,και οι 2 φίλοι μας, σε ώρα σεισμού.Οι κάρτες(που προηγουμένως είχα παρουσιάσει και τις είχαμε συζητήσει) δόθηκαν ανακατεμένες

DSC00988

…πολύ εύκολα τα παιδιά χωρίς να μπερδευτούν τις κατηγοριοποιήσαν.

μεινε ηρεμος

Ιδιαίτερα ασχοληθήκαμε με τον τρόπο που θα προστετέψουμε κυρίως το κεφάλι μας την ώρα του σεισμού

DSC00986

Μια μεγάλη αγκαλιά για να χωρέσει ό,τι πολυτιμότερο διαθέτει το ανθρώπινο σώμα

DSC00984

(όταν κυρίως δεν υπάρχει τίποτα για να μπούμε από κάτω και να προστατευτούμε)

DSC00985

Στο τελείωμα της μέρας,βρήκα μια ωραία ιδέα για κονκάρδα από συναδελφικό μπλογκ(στο μοτίβο του KEEP CALM AND…)

DSC00993

Τα παιδια συμπλήρωναν με ό,τι ήθελαν και αυτό ήταν ο δικός τους τρόπος για να μη φοβούνται

DSC00994

Και για να μην ξεχαστεί,αλλα και για να το μάθει μαμά,μπαμπάς και όποιος άλλος το χρειάζεται, κολλήσαμε στην πίσω πλευρά  το ποιηματακι “όταν φοβάμαι..”

DSC00996

Έτοιμοι ,πανέτοιμοι να αντιμετωπίσουμε την επόμενη άσκηση σεισμού και όχι μόνο!