Χρυσό Βραβείο για το πρόγραμμα “Μένουμε σπίτι…μαζί”!

Το ΧΡΥΣΟ ΒΡΑΒΕΙΟ απέσπασε  το έργο «ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ… ΜΑΖΙ» που δημιουργήθηκε από μια ομάδα 12 συνεργαζόμενων σχολείων, στα EDUCATION LEADERS AWARDS 2021 και στην κατηγορία Online & Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση.

Πρόκειται για ένα έργο που υλοποιήθηκε κατά τον πρώτο εγκλεισμό τους μήνες Μάρτιο με Ιούνιο 2020, και πραγματοποιήθηκε πλήρως εξ αποστάσεως. Το έργο δημιουργήθηκε από μια ομάδα δώδεκα σχολείων και με ιδρύτριες τις Νηπιαγωγούς Μαρίνα Ζαχαρία (Νηπιαγωγείο Όσσας Λαγκαδά) και την Αριάδνη Ευαγγελοπούλου (29ο Νηπιαγωγείο Σερρών).

Μέσα από διασκεδαστικές βιωματικές δραστηριότητες, 225 σχολεία με 308 εκπαιδευτικούς και 4.800 μαθητές συνολικά, κατάφεραν να διατηρήσουν την επαφή εξ αποστάσεως, να περάσουν δημιουργικά την περίοδο της καραντίνας, να ξεπεράσουν το φόβο της πανδημίας, και να αξιοποιήσουν την τεχνολογία στην μαθησιακή διαδικασία. Σε μια συνεργασία μοναδική 4800 παιδιά μαζί με τους γονείς τους και 308 εκπαιδευτικοί ανταποκρίθηκαν και συμμετείχαν με ενθουσιασμό μέσα σε πρωτόγνωρες για όλους συνθήκες.

Το Νηπιαγωγείο Κριτσάς ευχαριστεί θερμά τις δημιουργούς του προγράμματος και την συντονιστική ομάδα για την ευκαιρία που μας έδωσαν να είμαστε μέρος αυτού καθώς και τα παιδιά και τους γονείς του σχολείου μας που συμμετείχαν με ενθουσιασμό και στήριξαν την προσπάθεια όλων μας!

Η ιστοσελίδα του προγράμματος στην οποία παρουσιάζονται οι δράσεις, οι δημιουργοί, η συντονιστική ομάδα και τα σχολεία που συμμετείχαν στο πρόγραμμα: