Ενημέρωση γονέων

Αγαπητοί γονείς θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι:  εισάγονται στο νηπιαγωγείο από τη σχολική χρονιά 2021/2022

Εργαστήρια δεξιοτήτων και Αγγλικά.

Τα εργαστήρια δεξιοτήτων αποτελούν καινοτόμα ,δυναμική, διδακτική, εκπαιδευτική δράση, η οποία συνιστάται στην προσθήκη νέων θεματικών ενοτήτων με εστίαση στις δεξιότητες, στο υποχρεωτικό ωρολόγιο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου, του δημοτικού, του γυμνασίου, αξιοποιώντας σύγχρονες και καινοτόμες μεθόδους μάθησης.

Βασική αρχή των εργαστηρίων δεξιοτήτων είναι να συνδυάζεται το  γνωστικό πεδίο των Προγραμμάτων Σπουδών με την ανάπτυξη βασικών ικανοτήτων των μαθητών και μαθητριών με σκοπό τη διάπλαση τους σε ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες.

Η εισαγωγή της Αγγλικής γλώσσας γίνεται με τη διάθεση εκπαιδευτικών ΠΕ06 για δύο διδακτικές ώρες την εβδομάδα, σε κάθε τμήμα του πρωϊνού υποχρεωτικού προγράμματος.

Οι δραστηριότητες  στην αγγλική γλώσσα εντάσσονται στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα και στο ΕΩΠ του νηπιαγωγείου και υλοποιούνται στην πρωινή  λειτουργία και συγκεκριμένα  στις διδακτικές ώρες που ορίζονται για τις οργανωμένες δραστηριότητες και διερευνήσεις με βάση το ΔΕΠΠΣ-ΑΠΣ.