Η καλοκαιρινή μας γιορτή ήταν εμπνευσμένη από την ποίηση του μεγάλου  μας ποιητή. Του ποιητή  του φωτός, του γαλάζιου ,της θάλασσας του Οδυσσέα Ελύτη, ο οποίος  τιμήθηκε στη Σουηδία το 1979 με το βραβείο Νόμπελ λογοτεχνίας.

«Από τα Ρω του Έρωτα» και τις «Μικρές Κυκλάδες» Τραγούδια καλοκαιρινά, θαλασσινά, βαθιά ελληνικά…βασισμένα στους στίχους του  θυμηθήκαμε, τα οποία έχουν μελοποιηθεί από γνωστούς συνθέτες το Μ.Θεοδωράκη, το Μάνο Χατζιδάκι, το Λίνο Κόκκοτο.

Στο έργο του Ελύτη κυριαρχούν η δύναμη της φαντασίας και του ονείρου.!Αυτό το φανταστικό όνειρο προσπαθήσαμε να αγγίξουμε με τη γιορτή μας.

Τα παιδιά μας, προσέγγισαν με το δικό τους ξεχωριστό τρόπο τα έργα του και εμπνεύστηκαν από τις εικόνες των ποιημάτων. Διαβάζοντας τα ποιήματα ονειρεύτηκαν και μεταμορφώθηκαν σε γοργόνες, νεράιδες, αστέρια, μέλισσες, καπεταναίοι……

Τα τζιτζίκια ,μας συντρόφευαν μελωδικά στο ταξίδι μας, ο κύριος Μενεξές σκόρπισε τα χρώματά του, το θαλασσινό τριφύλλι μας έφερε τύχη στο ταξίδι μας και η Ποδηλάτισσα, μας έγνεψε από την ακτή. Ο  μικρός βοριάς έσπρωξε απαλά το καραβάκι μας, ενώ ο γλάρος και το δελφινοκόριτσο μας χαιρετούσαν μέσα απ΄ τα κύματα. Και ο Ήλιος ο Ηλιάτορας στο ψηλότερο κατάρτι μας φώναζε από ψηλά……………………….

ΤΟ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ

Η ΠΟΔΗΛΑΤΙΣΣΑ

ΝΤΟΥΚΟΥ ΝΤΟΥΚΟΥ ΜΗΧΑΝΑΚΙ

ΤΟ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΤΡΙΦΥΛΛΙ   Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ

ΤΟ ΚΟΧΥΛΙ

ΤΟ ΔΕΛΦΙΝΟΚΟΡΙΤΣΟ

O ΗΛΙΟΣ Ο ΗΛΙΑΤΟΡΑΣ

ΕΙΚΑΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΩΝ ΠΟΙΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΟΔΥΣΣΕΑ ΕΛΥΤΗ

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές  μας  για το όμορφο, χρωματιστό ταξίδι που μας χάρισαν στο βαθύ μπλε του Αιγαίου!!

Χαρούμενο και ξέγνοιαστο καλοκαίρι σε όλους!!

Οι εκπαιδευτικοί του Νηπιαγωγείου

ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΥ ΟΛΓΑ

ΜΠΑΚΑΛΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΚΩΣΤΑΡΑΖΙΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2020-2021”

“ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ”

Μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε “τα αστεράκια” μας  όταν” η Σούλα η Ανακυκλωσούλα” η Κούλα η Πλαστικούλα” και ” η Ανακατωσούρα” επισκέφτηκαν το σχολείο μας και έμαθαν στους μικρούς μαθητές την αξία της Ανακύκλωσης στη ζωή και στην προστασία του περιβάλλοντος!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ”

ΕΠΕΤΕΙΑΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ 200 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ 1821

Ο Δήμος του Άργους Ορεστικού στα πλαίσια του εορτασμού των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821 το παρέδωσε ως αναμνηστικό στο σχολείο μας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΠΕΤΕΙΑΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ 200 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ 1821

Εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας σχ. έτους 2020-2021.

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας σχ. έτους 2020-2021.

“5 ΙΟΥΝΙΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ”

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα προστασίας περιβάλλοντος αποφασίσαμε να ομορφύνουμε την αυλή του παραδοσιακού πέτρινου σχολείου μας, φυτεύοντας εποχιακά λουλούδια.

Τα παιδιά στέλνουν τα δικά τους μηνύματα!

.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “5 ΙΟΥΝΙΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ”

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΑΣ ΣΤΟ 2ο ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ “Μ’ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΑΞΙΔΕΥΩ”ΤΩΝ ΕΚΔΟΣΕΩΝ ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ

Ολοκληρώθηκε η επεξεργασία των τριών βιβλίων με τη συμπλήρωση των φύλλων δραστηριοτήτων των μαθητών. 2os_Marathonios_Anagnosis_NHPIAGOGEIO_2