ΚΑΛΑΝΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Χριστουγεννιάτικα κάλαντα

Screenshot 1 2

Δευτέρα 19/12/2022 – Οι μαθητές/τριες του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού Σχολείου μας θα τραγουδήσουν χριστουγεννιάτικα κάλαντα με τη συνοδεία των εκπ/κών των τάξεων και του εκπ/κού Μουσικής στο κέντρο και τις γειτονιές της Κ. Ορεινής. Βέβαια η παραπάνω δράση θα πραγματοποιηθεί εάν το επιτρέψουν οι καιρικές συνθήκες.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΡΤΗ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

Πρόσκληση σχολικής γιορτής

Νηπιαγωγείο & Δημοτικό Σχολείο Κ. Ορεινής Σερρών

Screenshot 1

Σας προσκαλούμε στη σχολική γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940, που θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας την Πέμπτη 27/10/2022 και ώρα 9:00 π.μ.. Ώρα αποχώρησης μαθητών-τριών: 10.30 π.μ. / Το ολοήμερο δεν θα  λειτουργήσει.

Οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί

* Λόγω πιθανού συνωστισμού συνιστάται για τους επισκέπτες η χρήση προστατευτικής μάσκας.

ΚΑΛΑΝΤΑ ΤΟΥ ΛΑΖΑΡΟΥ

Τα κάλαντα του Λαζάρου

lazarakia 18 2

Δευτέρα 03/04/2023 – Οι μαθητές/τριες του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού Σχολείου Κάτω Ορεινής  μας θα τραγουδήσουν«τα κάλαντα του Λαζάρου» με τη συνοδεία των εκπ/κών των τάξεων και του εκπ/κού Μουσικής στο κέντρο και τις γειτονιές της Κ. Ορεινής. Η παραπάνω δράση θα πραγματοποιηθεί εάν το επιτρέψουν οι καιρικές συνθήκες.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Νηπιαγωγείου.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ 1821

Πρόσκληση στη σχολική γιορτή για την 25η Μαρτίου 1821

1821 epanastasi e1524904596568

Σας προσκαλούμε στη σχολική γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821, που θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας την Παρασκευή 24/03/2023 και ώρα 9:00 π.μ.

Ώρα αποχώρησης μαθητών-τριών: 10.30 π.μ. / Το ολοήμερο δεν θα λειτουργήσει.

Οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί

* Συνιστάται για τους επισκέπτες/τριες η χρήση προστατευτικής μάσκας.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΝΗΠΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2023-24

ΕΓΓΡΑΦΕΣ  ΝΗΠΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-24

Λαμβάνοντας υπόψη την περ. α’ της παρ. 4 του άρθρου 6, του ΠΔ 79/2017 (Α΄ 109) όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 1 του άρθρου 44 του ν. 4777/2021 (Α΄ 25) οι αιτήσεις εγγραφών στα δημόσια Νηπιαγωγεία Γενικής Παιδείας, για το σχολικό έτος 2023-2024 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2023.  Οι αιτήσεις εγγραφών στα δημόσια νηπιαγωγεία γενικής παιδείας γίνονται μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov. gr) με υποβολή ηλεκτρονικής αίτησης εγγραφής.

Την Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής υποβάλλουν οι γονείς/κηδεμόνες για το Νηπιαγωγείο που ανήκει το νήπιο-προνήπιο, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας τους , σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του Νηπιαγωγείου, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://proti-eggrafi.services.gov.gr/ Στα Νηπιαγωγεία, για το σχολικό έτος 2023-2024, θα φοιτήσουν μαθητές/τριες που έχουν συμπληρώσει τη νόμιμη ηλικία εγγραφής, όπως αυτή ορίζεται στις σχετικές διατάξεις του άρθρου 34 του ν. 4704/2020 (Α’ 133). Σύμφωνα με αυτές, στα Νηπιαγωγεία εγγράφονται μαθητές/τριες που την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής συμπληρώνουν την ηλικία των τεσσάρων (4) ετών. Συγκεκριμένα, εγγράφονται στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2023-24, μαθητές/τριες γεννημένοι/ες το 2019 και τα Νηπιαγωγεία υποχρεούνται να δεχτούν όλες τις αιτήσεις προνηπίων που έχουν γεννηθεί κατά τη διάρκεια του έτους αυτού.

Η Ορεινή βρίσκεται στο βορειοανατολικό τμήμα του Νομού Σερρών, σε απόσταση 17 χλμ. από την πόλη των Σερρών και 10 χλμ. από το χιονοδρομικό κέντρο του Λαϊλιά. Είναι χτισμένο στη νότια πλευρά του όρους Λαϊλιά και δυτικά του όρους Μενοικίου. Αποτελείται από δύο οικισμούς, την Άνω και την Κάτω Ορεινή με συνολικό πληθυσμό 820 κατοίκων. Είναι από τα λίγα χωριά του Νομού Σερρών του οποίου οι κάτοικοι δεν έχουν μετακινηθεί στις πόλεις, παρ’ όλο που δεν διαθέτει κάποια εύφορη πεδιάδα.Το κλίμα είναι ξηρό και υγιεινό. Είναι πασίγνωστο ότι στα παλαιότερα χρόνια το χωριό αποτελούσε τόπος παραθέρισης, φιλοξενίας και ανάρρωσης για ανθρώπους με πνευμονικά προβλήματα.Κοντά στην Ορεινή ρέει το ρέμα της Μπάνιτσας, διπλά στις όχθες του οποίου οι κάτοικοι της Ορεινής καλλιεργούσαν όλα τα απαραίτητα κηπευτικά.Με το διοικητικό σχέδιο Καλλικράτης η Ορεινή έπαψε να είναι αυτόνομη κοινότητα και εντάχθηκε στο Δήμο Σερρών. Σήμερα στην Ορεινή λειτουργεί αγροτικό ιατρείο ο παιδικός σταθμός, το νηπιαγωγείο και το 6-θέσιο Δημοτικό Σχολείο, το οποίο λειτουργεί και ως Ολοήμερο. Εξάλλου, το χωριό διαθέτει ένα μεγάλο γήπεδο ποδοσφαίρου με άριστες εγκαταστάσεις με κερκίδες και την ποδοσφαιρική ομάδα Λαϊλιάς Ορεινής που ιδρύθηκε το 1981 και με την ακαδημία μικρών παικτών που έχει τροφοδοτείται συνεχώς και βρίσκεται σε υψηλό επίπεδο. Το 1983 ιδρύθηκε ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ντόπιων Ορεινής Σερρών.

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ  – ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΤΩ ΟΡΕΙΝΗΣ

Δημοτικό Σχολείο Κάτω Ορεινής Σερρών