2 Απριλίου Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Απρ 20201

2 Απριλίου σήμερα και γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου.Σας έχω μια έκπληξη για σήμερα!Θέλω να σας γνωρίσω έναν συγγραφέα!Μήπως ξέρετε τι είναι ο συγγραφέας;Τι δουλειά κάνει;(Αν δε θυμάστε ρωτήστε κάποιο μεγαλύτερο…)

Αυτή η κυρία παιδιά είναι η κυρία Μαρία Γεωργίου. Είναι νηπιαγωγός αλλά και συγγραφέας (ναι γράφει βιβλία πολύ σωστά!)

Ήθελε να έρθει να σας γνωρίσει αλλά δυστυχώς ο κορωνοιός μας χάλασε τα σχέδια. Σας στέλνει όμως ένα ποίημα που έγραψε και λέει πως αν το μάθουμε όλοι θα βοηθήσουμε να νικηθεί αυτός ο εχθρός ο λεγόμενος Κορωνοιός …

Διαβάστε προσεχτικά:

Σας άρεσε;

Και τώρα ώρα για διασκέδαση!Τρέχουμε όλοι στη βιβλιοθήκη μας και διαλέγουμε ένα βιβλίο που μας αρέσει πολύ!Πάρα πολύ!

(Τα βιβλία είναι της κυρίας Μαρίας Γεωργίου)

Ωχ τι έπαθα!Πάλι δεν ξέρω ποιο να διαλέξω!Όπως στο σχολείο, όλα θέλω να τα διαβάσω!

Εσείς προσπαθήστε να επιλέξετε ένα βιβλίο δείξτε το σε κάποιον μεγάλο, εξηγήστε του για ποιο λόγο το επιλέξατε, ζητήστε του να σας το διαβάσει, επιλέξτε την αγαπημένη σας σελίδα και ζωγραφίστε την!Αν θέλετε μπορείτε να μου τη στείλετε μετά.Επίσης μπορείτε να ηχογραφήσετε ή/και να βιντεοσκοπήσετε με τη βοήθεια κάποιου μεγάλου τον εαυτό σας να περιγράφει την αγαπημένη του σελίδα και να στείλετε  και το βίντεο!

Και μην ξεχάσετε στην εργασία να γράψετε το όνομά σας και τον τίτλο του βιβλίου!

Και μερικές ιδέες για την κατασκευή εύκολων σελιδοδεικτών για να μη χάνεστε!!!

ΣΕΛΙΔΟΔΕΙΚΤΕΣ-5ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

5nipkalam.blogspot.gr

Finished yellow, green, and blue monster craft stick bookmarks laying on a book.

Popsicle Stick Craft Ideas for Preschoolers This page has a lot of popsicle stick craft ideas for kids, preschool, homeschool and kindergarten. This page includes funny popsicle stick craft ideas for kindergarten, preschoolers, homeschool. These popsicle stick crafts are suitable for kids, preschool, kindergarten. CLİCK FOR OTHER CRAFTS.This section has a lot of enjoyable popsicle stick craft ideas for kids, parents and preschool teachers. Teachers can use these popsicle sticks
italy.merkezport.com

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 2 Απριλίου Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Τα σχόλια είναι κλειστά.