Στο πλαίσιο υλοποίησης των εργαστηρίων δεξιοτήτων του 1ου Θεματικού κύκλου ¨Ζω καλύτερα – Ευ ζην “, με θέμα την κυκλοφοριακή αγωγή και τίτλο προγράμματος : “Τη ζωή αν σκεφτείς με προσοχή κυκλοφορείς”¨, τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί κάνοντας μια μικρή βόλτα γύρω από το σχολείο τους, παρατήρησαν τις πινακίδες οδικής κυκλοφορίας, που υπάρχουν γύρω από αυτό.

Παρατηρήσαμε το σχήμα τους , τα χρώματά τους και κάναμε υποθέσεις σχετικά με τι το μπορεί να σημαίνουν. Παρατηρήσαμε, επίσης, τη διάβαση που υπάρχει έξω από το σχολείο και μάθαμε πώς να τη χρησιμοποιούμε σωστά, ελέγχοντας τον δρόμο πολύ καλά.

IMG 1037

IMG 1052

IMG 1038

IMG 1039

IMG 1048

IMG 1041

IMG 1045

Στην είσοδο του Δημοτικού σχολείου παρατηρήσαμε μια διαφορετική πινακίδα, που τράβηξε την προσοχή των παιδιών και σκεφτήκαμε τι όμορφο θα ήταν να υπήρχαν τέτοιου είδους πινακίδες.

IMG 1049