Καλοκαιρινές Δημιουργίες -Νηπιαγωγείο Αχλαδόκαμπου

Η αγαπημένη εποχή μικρών και μεγάλων έφτασε! Το καλοκαίρι είναι εδώ! Μια ακόμη ιδιαίτερη σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της με πολλή αγάπη και πολλή συγκίνηση!

Μιλώντας για το καλοκαίρι τα παιδιά δημιούργησαν φτιάχνοντας όμορφες κατασκευές..

Καλοκαιρινά φρούτα..

Μάθαμε το τραγούδι “10 καβουράκια” και μετά τα ζωγραφίσαμε ομαδικά με τις παλάμες μας..

Μάθαμε για τα ζώα της θάλασσας και παίξαμε παιχνίδια με κάρτες καθώς και τα ρίξαμε και στο νερό για ψάρεμα..

Παίξαμε με ψαράκια και κοχύλια. Βρήκαμε τα όμοια, τα ταξινομήσαμε, τα βάλαμε στη σειρά, τα μετρήσαμε..

Μάθαμε για τη θάλασσια χελώνα Καρέτα- καρέτα και πώς να την προστατεύουμε..

Φτιάξαμε ένα μικρό βυθό στην τάξη μας..

Φτιάξαμε ψάρια κι αστερίες με πηλό και τα κρεμάσαμε σε ξύλο για διακοσμητικά..

Κάναμε την τελευταία μας ζωγραφιά..

και κλείσαμε φακέλους.. Μαζέψαμε τα πράγματά μας!

Στολίσαμε την τάξη μας για την καλοκαιρινή μας γιορτή..

Στείλαμε προσκλήσεις σε όλους..

20240530 121730 Και η μέρα της καλοκαιρινής μας γιορτής έφτασε! Μια θάλασσα γεμάτη αγκαλιές παρουσιάστηκε στο νηπιαγωγείο μας από τους μικρούς μας μαθητές φορώντας τις όμορφες στολές τους !

Σας αποχαιρετούμε λοιπόν όλους με ιδιαίτερη χαρά και συγκίνηση! Καλό καλοκαίρι σε όλους! Με πολλά μπάνια και πολλά παγωτά!