ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΑΣ!

1 4Στο νηπιαγωγείο μας από πολύ νωρίς ξεκίνησαν οι προετοιμασίες, αφού τα Χριστούγεννα μονοπωλούσαν στις συζητήσεις των παιδιών. Έτσι μόλις μπήκε ο Δεκέμβριος , το σχολείο μας έγινε “Χριστουγεννιάτικο”. Χριστουγεννιάτικο δέντρο, στολισμένα παράθυρα, στολίδια παντού! Μικροί και μεγάλοι εν δράση!

Μ’ ένα ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης, ξεκινήσαμε… Όμως διαφορετικό… Κάθε ημέρα, μία αποστολή. Αποστολές που τις υλοποίησαν τα παιδιά με τις οικογένειες τους στο σπίτι.

Κρεμάσαν το αστέρι της ευχής στο δέντρο, διάβασαν Χριστουγεννιάτικο παραμύθι, πήγαν βόλτα με την οικογένειά τους, ήπιαν ζεστή σοκολάτα όλοι μαζί, έγραψαν γράμμα στο Αι Βασίλη, έκαναν μια Χριστουγεννιάτικη ζωγραφιά και την χάρισαν σε έναν φίλο τους και άλλες πολλές ..μέχρι που ήρθαν τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ….

Πάμε λοιπόν…η αντίστροφη μέτρηση ξεκινάει!

Στολίσαμε το  Χριστουγεννιάτικο δέντρο μέσα στην τάξη μας αλλά και την αυλή μας!

Μιλήσαμε για την Γέννηση του Χριστού! Διαβάσαμε την ιστορία της Γέννησης, την διηγηθήκαμε, την ζωγραφίσαμε!

Γίναμε καλικάντζαροι και τους ζωγραφίσαμε!

Δουλέψαμε πολύ…. γεμίσαμε γκλίτερ, χρυσόσκονη, κόψαμε, κολλήσαμε…δημιουργήσαμε όμορφες κατασκευές!

Γράψαμε τις κάρτες μας με τις πιο όμορφες ευχές.

Γράψαμε γράμμα στον Αί Βασίλη!

Χορέψαμε σαν να είμαστε

Αι Βασίληδες!

Μάθαμε τα κάλαντα των Εορτών και πολλα άλλα Χριστουγεννιάτικα Τραγούδια.

Μάθαμε το Δδ, το παίξαμε, το γράψαμε, το δημιουργήσαμε.

Βήμα βήμα φτιάξαμε τον Ρούντολφ.

Παζλ τον Άγγελο των Χριστουγέννων!

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος συμμετείχαμε στη δράση Make a Wish!

Διαβάσαμε Χριστουγεννιάτικα Παραμύθια, παρακολουθήσαμε Χριστουγεννιάτικα video και τα ζωγραφίσαμε.

Παρακολουθήσαμε Χριστουγεννιάτικη Παράσταση στο Νηπιαγωγείο μας, “Τα Μελωμένα Χριστούγεννα” Και φτιάξαμε…. τί άλλο…”Μελωμένα Μελομακάρονα”.

Τέλος όμορφη Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση οργάνωσε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Δημοτικού και Νηπιαγωγείου Κιβερίου!

Οι μικροί μας μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του Νηπιαγωγείου Κιβερίου εύχονται σε όλα τα παιδιά Καλά Χριστούγεννα και Καλή Πρωτοχρονιά!

Καλές Γιορτές με Υγεία και Ελπίδα!