Μια Μουσειοσκευή στο νηπιαγωγείο μας

Ένα πολύ όμορφο «ταξίδι» στο Μουσείο Αφής είχαμε τη χαρά να πραγματοποιήσουμε χάρη στη Μουσειοσκευή του Mουσείου που παρέμεινε στο σχολείο μας για ένα ολόκληρο μήνα.

afisa afis 0062     20211205 093226

Το υλικό της Μουσειοσκευής ευαισθητοποίησε μαθητές και εκπαιδευτικούς στο θέμα που αφορά τους ανθρώπους με αναπηρία στην όραση με ιδιαίτερα προσεγμένο τρόπο και στάθηκε η αφορμή να υλοποιηθούν  πολλές και διαφορετικές δραστηριότητες που ενθουσίασαν μικρούς και μεγάλους.  Χρησιμοποιώντας την αίσθηση της αφής και με τα μάτια κλειστά τα παιδιά προσπάθησαν να αγγίξουν διαφορετικά αντικείμενα και να τα αναγνωρίσουν. Στη συνέχεια δημιουργήσαμε τη «Γωνιά της αφής» την οποία οι μαθητές μπορούν να επισκέπτονται σε ζευγάρια και να πειραματίζονται ψηλαφίζοντας.

DSCF0435    DSCF0450 2

Με το ειδικό μπαστούνι τα παιδιά προσπάθησαν να περπατήσουν μια απόσταση με τη βοήθεια των συμμαθητών τους.

DSCF0457    DSCF0451

DSCF0455    DSCF0453

Με τα μάτια κλειστά άγγιξαν τις καρτέλες που ήταν γραμμένες με το αλφάβητο Braille και προσπάθησαν να γράψουν το όνομά τους με το συγκεκριμένο αλφάβητο.

DSCF0460  DSCF0467

n1 a 6      n1 a 5

n1 a 3

Ήταν μία ιδιαίτερη εμπειρία για όλους μας!

n1 a 4n1 a 1