images

Το Νηπιαγωγείο Κεντριού συμμετέχει στην Πρόληψη και Ευαισθητοποίηση Παιδιών, Εκπαιδευτικών, Γονέων και Κηδεμόνων μέσω του προγράμματος «Το Χαμόγελο του παιδιού»

διαπαιδαγωγηση

Η δράση υλοποιείται από «Το Χαμόγελο του Παιδιού» στο πλαίσιο Συμφώνου Συνεργασίας με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων από το 2009 και σε συνεργασία με τους Συντονιστές και συντονίστριες εκπαιδευτικού έργου, τους Υπεύθυνους Αγωγής Υγείας, τις Περιφέρειες και τους Δήμους και ευρύτερα με την κοινότητα και τις δομές υποστήριξης των σχολείων, που βρίσκονται υπό την αιγίδα του Υπουργείου.

Αγαπητοί γονείς, αφουγράζοντας τις ανάγκες σας και τις επιθυμίες σας για επιμόρφωση,  σας καλούμε να συμμετέχετε στο διαδικτυακό σεμινάριο που υλοποιείται  με πρωτοβουλία του Λυκείου Γαζίου Κρήτης σε συνεργασία με το Χαμόγελο του Παιδιού

την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου 2022 & ώρα 18.00 (διάρκεια περίπου 2 ώρες)

Θέμα: «Η Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση ως μέσο θωράκισης των παιδιών από την σεξουαλική κακοποίηση».

Εισηγήτρια: Παπαδάτου Φωτεινή, Ψυχολόγος

Σύνδεσμος Τηλεδιάσκεψης: https://hamogelo.webex.com/hamogelo/j.php?MTID=m2fee723c83e032d1afe8ec812326c704

Session number: 2730 612 0356

Session password: yhGW4Xje8e7 (94494953 from video systems)

Περίληψη:

Σύμφωνα με το Διεθνές Κέντρο Για τα Εξαφανισμένα και Υπό Εκμετάλλευση Παιδιά (ICMEC, 2013) 1 στα 7 κορίτσια και 1 στα 25 αγόρια θα κακοποιηθούν ή παρενοχληθούν σεξουαλικά μέχρι την ηλικία των 18 ετών. Πώς η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση προλαμβάνει την κακοποίηση; Ποιος είναι ο ρόλος των εκπαιδευτικών; Στόχος της συγκεκριμένης ομιλίας είναι να ενημερωθούν οι εκπαιδευτικοί για τρόπους ενίσχυσης της εμπιστοσύνης με τους μαθητές τους και τις μαθήτριές τους σε ό,τι αφορά θέματα σεξουαλικότητας, καθώς και να δίνουν απλές συμβουλές για να τα θωρακίσουν απέναντι σε κάθε κίνδυνο. Στόχος είναι να ενημερωθούν οι εκπαιδευτικοί για να μπορούν να προλάβουν, να αναγνωρίσουν και να διαχειρισθούν περιστατικά αποκάλυψης σεξουαλικής κακοποίησης των παιδιών αλλά και για τους μύθους/ αλήθειες γύρω από το φαινόμενο.

CC BY-NC-SA 4.0 Σεμινάριο από το χαμόγελο του παιδιού «Η Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση ως μέσο θωράκισης των παιδιών από την σεξουαλική κακοποίηση » από Νηπιαγωγείο Κεντριού διατίθεται με άδεια χρήσης Creative Commons -Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική Χρήση – Παρόμοια Διανομή4.0.