Let’s draw a cake with an Algorithm to celebrate 2022

Drawing a cake with an Algorithm3

Η Εβδομάδα Κώδικα γιορτάζει 10 χρόνια

Ένας αλγόριθμος είναι η σειρά βημάτων που απαιτούνται για την ολοκλήρωση μιας εργασίας. Ας σχεδιάσουμε μια τούρτα με έναν Αλγόριθμο για να το γιορτάσουμε!!

ΟΔΗΓΙΕΣ:

Το φύλλο εργασίας αλγορίθμου καθοδηγεί τα παιδιά πώς να σχεδιάσουν ένα κέικ.

1. Εκτυπώστε το φύλλο εργασίας σχεδίασης που εμφανίζει λέξεις και εικόνες και σχεδιάστε το κέικ

2. Ανεβάστε τη σελίδα Δραστηριότητα_1 με το κέικ στο padlet

3. Στη συνέχεια, εκτυπώστε τα δεύτερα φύλλα εργασίας και αφήστε τους μαθητές σας να σχεδιάσουν έναν αλγόριθμο (μια εικόνα για κάθε βήμα της διαδικασίας σχεδίασης) πώς να σχεδιάσουν ένα δώρο ή μια τούρτα για να γιορτάσουν.

4. Ανεβάστε τη δεύτερη σελίδα δραστηριότητας με τον αλγόριθμο, στο padlet για άλλα σχολεία !!

Μετάβαση στο padlet.com

CC BY-NC-SA 4.0 Let’s draw a cake with an Algorithm to celebrate 2022 από Νηπιαγωγείο Κεντριού διατίθεται με άδεια χρήσης Creative Commons -Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική Χρήση – Παρόμοια Διανομή4.0.