Βιβλία σε ρόδες

BOOKSONWHEELS11

Τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ® δημιουργήθηκαν το 2012 από τη μη κερδοσκοπική πολιτιστική εταιρεία ΠΥΡΝΑ (www.pyrna.gr). To 2021-2022 ταξιδεύουν χάρη σε νέα δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (https://www.snf.org/el), το οποίο στήριξε τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ® από τα πρώτα βήματά τους, ενώ ειδικά το θέμα 200 Χρόνια Ελλάδα δημιουργήθηκε με τη χορηγική υποστήριξη της Επιτροπής Ελλάδα 2021.

BOOKSONWHEELS11

Έχουν τη μορφή μικρών κινητών, δανειστικών και θεματικών
βιβλιοθηκών που κινούνται σε βαλίτσες με ρόδες. Η κάθε βαλίτσα περιέχει 22-25
βιβλία (γνώσεων, μυθοπλασίας, εικονογραφημένα, λογοτεχνίας), τετράδιο
εντυπώσεων, αφίσες για την τάξη και σελιδοδείκτες για τους μαθητές. Κάθε βιβλίο
περιέχει κάρτα δανεισμού, η οποία συμπληρώνεται και τηρείται από τον δάσκαλο.

Κάθε βαλίτσα παραμένει επί τέσσερις εβδομάδες στην τάξη που την έχει δανειστεί.
Στο διάστημα αυτό ο/η εκπαιδευτικός οργανώνει δραστηριότητες γύρω από το θέμα, όπως λέσχη ανάγνωσης, εικαστικά και θεατρικά εργαστήρια, επισκέψεις ή/και εντάσσει το θέμα της βαλίτσας στα εργαστήρια δεξιοτήτων. Μετά τον αποχαιρετισμό της βαλίτσας, αυτή επιστρέφει στην ΠΥΡΝΑ ή συνεχίζει το ταξίδι της σε άλλο σχολείο.

Στόχοι:
• η επαφή των μαθητών με τη σύγχρονη ποιοτική βιβλιοπαραγωγή
• η καλλιέργεια της αναγνωστικής ικανότητας και της ερευνητικής δεξιότητας
• η κριτική προσέγγιση της θέματος με αφετηρία ποικίλες πηγές και από διαφορετικές οπτικές
• η καλλιέργεια της συνήθειας του δανεισμού βιβλίων
• η επαφή με το έργο Ελλήνων και ξένων συγγραφέων
• η καλλιέργεια της αισθητικής, που προκύπτει από την επαφή με το έργο καταξιωμένων εικονογράφων
• η υποστήριξη των εργαστηρίων δεξιοτήτων
• η υποστήριξη κάθε μαθητή που, μέσα από τη διαδικασία της επιλογής, του δανεισμού, της ανάγνωσης και της αναδιήγησης, αποκτά μια πνευματική αυτονομία και γίνεται εντέλει πραγματικός αναγνώστης

Καινοτόμα χαρακτηριστικά:
• το πρόγραμμα επιτρέπει τη μικτή επεξεργασία των επιλεγμένων βιβλίων (δουλειά
στην τάξη αλλά και δανεισμός στο σπίτι)
• η προαιρετική εκδήλωση ενδιαφέροντος για δανεισμό της βαλίτσας και η απουσία καταναγκασμού συμμετοχής από πλευράς των παιδιών απελευθερώνει
δημιουργικές δυνάμεις μέσα στην τάξη, ενισχύοντας τη μαθητική χειραφέτηση
• ενισχύεται η γλωσσική, γνωστική και ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη των παιδιών
• η συνανάγνωση στην τάξη ενθαρρύνει την πολυφωνία και τη διατύπωση πολλαπλών απόψεων και στάσεων
• η δυνατότητα παρουσίασης των βιβλίων της βαλίτσας από μια τάξη σε άλλη
δημιουργεί συνθήκες κινητικότητας ανάμεσα σε διαφορετικές ηλικιακές ομάδες
μαθητών, σπάζοντας τα παραδοσιακά στεγανά των τάξεων

Παράλληλα οφέλη:
• Η «επίσκεψη» κάθε βαλίτσας μπορεί να αποτελέσει την αφορμή για πλαισίωσή της με επισκέψεις συγγραφέων και εικονογράφων, τη δημιουργία λέσχης ανάγνωσης, την επίσκεψη στην τοπική βιβλιοθήκη.
• Το πρόγραμμα μπορεί να επεκταθεί και στην κατεύθυνση της δημιουργίας νέων
βαλιτσών, από τη σχολική τάξη αυτή τη φορά, με βιβλία που θα φέρουν τα παιδιά
από το σπίτι ή με την επαναχρησιμοποίηση βιβλίων που βρίσκονται στο σχολείο. Ο σχεδιασμός αναγνωστικών διαδρομών δημιουργεί μια πολλαπλασιαστικά
επαναλαμβανόμενη καλή πρακτική.
• Η επαφή των εκπαιδευτικών με σύγχρονα παιδικά βιβλία γνώσεων και μυθοπλασίας, εμπλουτίζει το υλικό που έχουν στη διάθεσή της σχετικά με την υλοποίηση των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων καθώς και άλλων τυχόν προγραμμάτων που αφορούν την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, την Αγωγή Υγείας, Πολιτιστικά θέματα ή συγκεκριμένα γνωστικά αντικείμενα, της η Γλώσσα, η Γεωγραφία, η Ιστορία.
• Μέσω του δανεισμού ενισχύεται η σχέση σχολείου-σπιτιού, αλλά και η συνεύρεση μικρών-μεγάλων στην οικογένεια γύρω από την ανάγνωση της βιβλίου που φτάνει στο σπίτι.

img 6141305 0001 001

Φέτος η βαλίτσα που έφτασε στο νηπιαγωγείο μας είναι γεμάτη με βιβλία του Eric Carle !  Σήμερα, γυρνώντας από το σχολείο, μπορεί να σας δείξει το παιδί σας ένα βιβλίο που έφερε στο σπίτι για να το διαβάσει.

Και ίσως σας μιλήσει για μια βαλίτσα με ρόδες που ήρθε στην τάξη, για τα βιβλία που είχε μέσα, για κάποια που ξεφύλλισαν όλοι μαζί, για ένα εντυπωσιακό εξώφυλλο, για τη συζήτηση που ξεκίνησε με αφορμή έναν ήρωα, για τους λόγους που διάλεξε το βιβλίο που έφερε σπίτι.

Σας περιμένει λοιπόν μία πρόκληση !

Τις δημιουργίες σας μπορείτε να τις ανεβάσετε στον παρακάτω πίνακα :

Επίσης διάφορες ιδέες φιλαναγνωσίας μπορείτε να βρείτε εδώ

CC BY-NC-SA 4.0 Βιβλία σε ρόδες από Νηπιαγωγείο Κεντριού διατίθεται με άδεια χρήσης Creative Commons -Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική Χρήση – Παρόμοια Διανομή4.0.