Μουσειακή εκπαίδευση στο Νηπιαγωγείο

moyseio

Το απόγευμα της Τρίτης 3 Μαΐου 2022 και ώρα 18.30 -20.30 πραγματοποιήθηκε το 9ο σεμινάριο του κύκλου ενδοσχολικής επιμόρφωσης από το Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων σε συνεργασία με το 11ο Ειδικό Νηπιαγωγείο Θεσσαλονίκης, το 12ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης του ΑΧΕΠΑ και άλλων διακοσίων τριάντα (245) Νηπιαγωγείων απ’ όλη την Ελλάδα που συμμετέχουν στη δράση. με θέμα :

«Μουσειακή εκπαίδευση στο Νηπιαγωγείο »

Η προϊσταμένη του νηπιαγωγείου Παπουτσάκη Καλλιόπη έκανε εισήγηση η οποία περιελάμβανε δύο παρουσιάσεις με θέματα:

1.«Σκάψε –σκάψε τι θα βρεις στο Μουσεια…γωγείο »και

2. «Παίζοντας με πίνακες ,δημιουργώντας μουσεία »

που αφορούσαν στη μουσειακή εκπαίδευση στο Νηπιαγωγείο και την υλοποίηση σχετικών δραστηριοτήτων με συμμετοχή παιδιών, παραδείγματα για εφαρμογή στην προσχολική εκπαιδευση.

Η εξερεύνηση των μουσείων δίνει στους μαθητές τη δυνατότητα να συμμετέχουν ενεργά στη διαδικασία απόκτησης γνώσης και να εκφράζουν σκέψεις και συναισθήματα και μπορεί να οδηγήσ0υν σε πολύπλευρη μάθηση, ανάπτυξη δεξιοτήτων κριτικής σκέψης και απόκτηση δεξιοτήτων δια βίου μάθησης, επειδή η μάθηση δεν περιορίζεται στην τάξη.

CC BY-NC-SA 4.0 Μουσειακή εκπαίδευση στο Νηπιαγωγείο από Νηπιαγωγείο Κεντριού διατίθεται με άδεια χρήσης Creative Commons -Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική Χρήση – Παρόμοια Διανομή4.0.