Eγγραφές μαθητών/ τριών στο νηπιαγωγείο μας τη σχολική χρονιά 2022-2023

0

Συγγραφέας: Νηπιαγωγείο Κάτω Διμηνιού | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 22-02-2022

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την εγκύκλιο  του ΥΠΑΙΘ οι εγγραφές στο νηπιαγωγείο για το σχολικό έτος 2022-2023 θα πραγματοποιηθούν από 1 Μαρτίου έως 18 Μαρτίου 2022.

Οι ώρες επικοινωνίας με το σχολείο για πληροφορίες ή/και διευκρινήσεις σχετικά :12:00μ.μ.-13:00μ.μ. στο τηλέφωνο: 2742022114 ή/και στο: mail@nip-kat-dimin.kor.sch.gr

Οι εγγραφές στα δημόσια νηπιαγωγεία γενικής παιδείας,  γίνονται με την είσοδο στη σελίδα:

https://proti-eggrafi.services.gov.gr/  και την υποβολή ηλεκτρονικής αίτησης εγγραφής των  γονέων/κηδεμόνων των νηπίων/προνηπίων[1-2] για το νηπιαγωγείο, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας τους και σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του νηπιαγωγείου:

Τα Όρια της σχολικής περιφέρειας του Νηπιαγωγείου Κάτω Διμηνιού

Ανατολικά: οδός Παπαβασιλείου

Δυτικά: έως Κάτω Διμηνιό

Βόρεια: Κορινθιακός κόλπος

Νότια: Εθνική οδός Αθηνών –Πατρών, Παραλία Άνω Διμηνιού

Η διαδικασία υποβολής των ηλεκτρονικών αιτήσεων είναι η ακόλουθη:

1. Είσοδος στη σελίδα της εφαρμογής https://proti-eggrafi.services.gov.gr/ και επιλογή του Νηπιαγωγείου στο οποίο ανήκει σύμφωνα με τη διεύθυνση κατοικίας του (βλ. παραπάνω πίνακα με Όρια σχολικής περιφέρειας).
  2. Χρήση κωδικών του taxisnet στην ηλεκτρονική Υπηρεσία «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης (gov.gr).
  3. Συμπλήρωση στοιχείων επικοινωνίας γονέα/κηδεμόνα.
  4. Καταχώρηση στοιχείων νηπίου/προνηπίου-δήλωσης εγγραφής .

Δικαιολογητικά που προσκομίζονται στο νηπιαγωγείο έως τις 18 Μαρτίου 2022:

1. Η αίτηση εγγραφής και τα δικαιολογητικά για το προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα ή/και το τμήμα πρόωρης υποδοχής
  2. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή , συμπληρωμένο από τον παιδίατρο.
  3. Βιβλιάριο Εμβολίων, του μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια
  4.  Υπεύθυνη δήλωση συναίνεσης του έτερου γονέα/κηδεμόνα.
  5. Βεβαίωση από το ΚΕΔΑΣΥ, ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία, εφόσον υπάρχει.

[1]  Περιπτώσεις γονέων/κηδεμόνων που αδυνατούν να κάνουν χρήση της ηλεκτρονικής υπηρεσίας μπορούν να επικοινωνήσουν τηλεφωνικά με το σχολείο για    οδηγίες.

[2] Στο νηπιαγωγείο εγγράφονται για το σχολικό έτος 2022-2023 παιδιά με έτος γέννησης το 2018 (προνήπια) και το 2017(νήπια).