7η Αποστολή – Πάσχα

Όπως είναι φυσικό, φέτος ασχοληθήκαμε με τη μεγάλη γιορτή του Πάσχα από τα σπίτια μας….
Υπάρχει άφθονο υλικό στο διαδίκτυο, ανάλογο με την ηλικία των παιδιών μας…. Βίντεο, ταινίες, βιβλία, κατασκευές, χρωμοσελίδες, παιχνίδια… όρεξη να έχετε, να ψάχνετε….
Μην τρομάζουμε από το μέγεθος του υλικού και της ανάρτησης, είναι για όλες τις μέρες και φυσικά, διαλέγετε ό,τι σας αρέσει….!!
Ιδέες για δραστηριότητες, βάψιμο αυγών, κατασκευές, λαζαράκια, κουλουράκια, τσουρέκια, κάρτες, καλάθια και πολλά άλλα…..!!! Υπάρχουν πολλές ιδέες και τεχνικές….!
Πατώντας ΕΔΩ επιλέγετε με ότι εσείς επιθυμείτε να ασχοληθείτε….
Μαθαίνουμε για τα έθιμα του Πάσχα….
Ενδεικτικό υλικό μπορείτε να βρείτε και απο τις προσκλήσεις παρακάτω….
Τσουρέκια
Λαζαράκια
Πασχαλινή τρίλιζα
Λαγός από κάλτσα
Πασχαλινά αβγά
Πασχαλινό ποίημα από την Ιωάννα Κυρίτση Τζιώτη
Πειράματα με αβγά και ξύδι

Η Εύη Τσιτιρίδου Χριστοφορίδου, μοιράστηκε μαζί μας την έμμετρη απόδοση του βιβλίου της Λότης Πέτροβιτς Ανδρουτσοπούλου “Πασχαλιά και πασχαλίτσα”.

Το ηχογράφησε για τα παιδιά του έργου μας. Εμείς το κάναμε βιντεάκι για τα παιδιά μας!

Πασχαλινά online παιχνίδια πατήστε

ΕΔΩ

Παιχνίδια μνήμης: ΕΔΩ

Κρεμάλα: ΕΔΩ   και Κρυπτόλεξο: ΕΔΩ