E-twinning project “Skillful Hands”

Αρχείο εικόνας WhatsApp 2023 10 23 στις 21.31.32 0169160d etwinning logo 656x369 Στιγμιότυπο οθόνης 2023 10 29 061703

Στα πλαίσια του συλλογικού προγραμματισμού του εκπαιδευτικού έργου της σχολικής μονάδας για το σχολικό έτος 2023-2024 και συγκεκριμένα στο πλαίσιο του άξονα δράσης “Επαγγελματική ανάπτυξη εκπαιδευτικών-Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα”, τα τμήματα Κλασικό τμήμα 1 και Κλασικό τμήμα 2 του Νηπιαγωγείου  Καστελλίου συμμετέχουν σε ένα e-twinning project  με τίτλο “Skillful Hands”. Συντονίστρια της ομάδας δράσης είναι η κ. Δερέμπεη Δήμητρα ενώ η ομάδα δράσης αποτελείται από τις εκπαιδευτικούς: κ. Πετράκη Διονυσία., κ. Περιστέρη Ευθυμία και κ. Πασχαλά Μάνθα. Στο project αυτό συμμετέχουν 14 εκπαιδευτικοί από 4 διαφορετικές χώρες. Στόχος του προγράμματος είναι η εξάσκηση της λεπτής κινητικότητας των παιδιών. Η διάρκεια του προγράμματος θα είναι 10 εβδομάδες. Κάθε εβδομάδα θα πραγματοποιούνται διαφορετικές δραστηριότητες που στόχο θα έχουν πάντα την εξάσκηση της λεπτής κινητικότητας των παιδιών. Οι δραστηριότητες θα έχουν στην αρχή εύκολο βαθμό δυσκολίας και όσο περνούν οι εβδομάδες ο βαθμός δυσκολίας θα γίνεται πιο δύσκολος. Στην αρχή του προγράμματος, θα γίνει ατομική αρχική αξιολόγηση των ικανοτήτων της λεπτής κινητικότητας του κάθε παιδιού από τις υπεύθυνες Νηπιαγωγούς του. Στο τέλος του προγράμματος, θα γίνει πάλι μία τελική αξιολόγηση των ικανοτήτων της λεπτής κινητικότητας του κάθε παιδιού από τις υπεύθυνες Νηπιαγωγούς του προκειμένου να εντοπίσουμε την επίδραση του προγράμματος στην ενίσχυση των ικανοτήτων του κάθε παιδιού. Μπορείτε να ενημερώνεστε για την πορεία του προγράμματος μέσω των κοινωνικών μέσων δικτύωσης και του blog που υπάρχουν στην αφίσα του προγράμματος που μπορείτε να δείτε στην παρούσα ανάρτηση.

Η Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου

Δερέμπεη Δήμητρα