Συνεργασία με τον Θησέα Κυκλάδων

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως στο σχολείο μας και συγκεκριμένα στο 1ο και στο 3ο τμήμα, έχει ξεκινήσει η υλοποίηση του Προγράμματος Αγωγής Υγείας με θέμα “Αν όλα τα παιδιά της Γης…”, η οποία είναι προσαρμόσμενη στις απαιτήσεις και στις δυνατότητες των παιδιών του Νηπιαγωγείου.

Συγκεκριμένα, οι δραστηριότητες που πραγματοποιούνται, προάγουν την αποδοχή της διαφορετικότητας. Ο λόγος που επιλέχθηκε το παρόν πρόγραμμα αφορά την κάλυψη κάποιων βασικών αναγκών των νηπίων, που σχετίζονται με την ανάπτυξη της δικής τους προσωπικής ταυτότητας, καθώς επίσης και με την ανάπτυξη των σχέσεων τους με τους άλλους. Οι δραστηριότητες έχουν σταθερή μέρα και ώρες υλοποίησης.

Σκοπός του συγκεκριμένου προγράμματος είναι η αποδοχή της διαφορετικότητας των ίδιων των παιδιών και των άλλων, υπό οποιεσδήποτε συνθήκες μέσα στα πλαίσια της σχολικής κοινότητας, αλλά και της ευρύτερης ζωής των παιδιών.

Ευρύτεροι στόχοι του προγράμματος είναι:

• Κατανόηση της έννοιας της διαφορετικότητας και των διάφορων μορφών της
  • Αναγνώριση της προσωπικής τους διαφορετικότητας με απώτερο στόχο την αποδοχή του εαυτού τους και την ανάπτυξη της αυτοεκτίμησης τους
  • Ενίσχυση αξιών, όπως είναι η φιλία και η συνεργασία
  • Αποδοχή της διαφορετικότητας και χρήση της επικοινωνίας ως μέσου για τη διαχείριση των συγκρούσεων

Σχετικό υλικό από τις δράσεις μας θα αναρτάται στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.