Γνωρίζω τον τόπο μου!

20230529 090751

Στο πλαίσιο της θεματικής ”Γνωρίζω τον τόπο μου” επισκεφτήκαμε το Άνω Φανάρι, το οποίο είναι κοντά στο χωριό μας. Από το Άνω Φανάρι είναι δύο συμμαθητές μας κι έτσι μας ξενάγησαν εκεί. Το χωριό αυτό είναι κτισμένο σε υψόμετρο 470 μέτρων και από πάνω του βρίσκεται το βουνό Ορθολίθι. Είναι ένα μικρό γραφικό χωριό με πλούσια φυσική ομορφιά. Από το εκκλησάκι των Αγίων Αναργύρων ατενίσαμε τον ορίζοντα προς τη θάλασσα, μία θέα που μας έκοψε την ανάσα, καθώς μπορούσαμε να δούμε τον Σαρωνικό και τον κόλπο της Επιδαύρου! Εκεί η κ. Ελένη και η κ. Δάφνη, μητέρες των δύο παιδιών μας, είχαν την καλοσύνη να μας φιλοξενήσουν στα σπίτια τους και να μας κάνουν το τραπέζι έπειτα από την περιήγησή μας. Τις ευχαριστούμε πολύ!!!

IMG 943a45861019b8b2dbb3b9c2fabeef1e V20230524 105440 ΑΝΩ ΦΑΝΑΡΙ2

Λίγες ημέρες αργότερα επισκεφτήκαμε και το χωριό της Αγίας Ελένης, το οποίο είναι ένα ημιορεινό χωριό που βρίσκεται ανάμεσα στα βουνά Ορθολίθι και Μπελένι. Περπατήσαμε σε όλο το χωριό και επισκεφτήκαμε το παλιό σχολείο. Εκεί είδαμε πολλά, αλλά και παλιές εργασίες παιδιών που είχαν μείνει εκεί. Συζητήσαμε με την κυρία Μαρία Μούγιου Κορδαλή, πρόεδρο του χωριού, τι θα μπορούσε να γίνει αυτό το σχολείο έτσι ώστε να μη μείνει άλλο αναξιοποίητο. Η μέρα έκλεισε στο σπίτι της κυρίας Ιωάννας, μητέρα συμμαθήτριάς μας, η οποία με τη σειρά της μας κέρασε πλούσια εδέσματα! Ευχαριστούμε κυρία Ιωάννα!!!

ΑΓΙΑ ΕΛΕΝΗ 1 ΑΓΙΑ ΕΛΕΝΗ ΑΓΙΑ ΕΛΕΝΗ2 ΑΓΙΑ ΕΛΕΝΗ3