“Το σχολικό περιβάλλον ως ενεργός παράγοντας μάθησης”

Στο πλαίσιο της Αξιολόγησης της Σχολικής Μονάδας το νηπιαγωγείο μας ασχολήθηκε με την αναβάθμιση του χώρου, εσωτερικού και εξωτερικού. Πιο συγκεκριμένα και σύμφωνα με τη θετική  επίδραση του περιβάλλοντος στη μαθησιακή διαδικασία, οι εκπαιδευτικοί ανέλαβαν τη βελτίωση του χώρου μαζί με τη συνεργασία φορέων και ιδιωτών για το σχολικό έτος 2023-24. Προτεραιότητα δόθηκε σε θέματα συντήρησης του κτηρίου, επισκευαστικών αναγκών, αντικατάστασης των πλακιδίων της εξωτερικής εισόδου και σκάλας. Το νηπιαγωγείο απέκτησε πινακίδα (η οποία θα τοποθετηθεί μετά τον ελαιοχρωματισμό του κτηρίου). Στο πλαίσιο ενός project για τα φυτά οι μαθητές/τριες μαζί με τις εκπαιδευτικούς δημιούργησαν έναν κήπο με λουλούδια. Επιπλέον, δημιουργήθηκαν επιδαπέδια παιχνίδια στον αύλειο χώρο του νηπιαγωγείου, τα οποία συμβάλλουν στην αλληλοεπίδραση, συνεργασία και ψυχαγωγία των μαθητών την ώρα του διαλείμματος.

Ακολουθούν ενδεικτικές φωτογραφίες των δράσεων.