Το σχολείο μας

Το Νηπιαγωγείο Άνω Γουβών βρίσκεται στο Σκοτεινό,ένα όμορφο μικρό χωριό που απέχει 1,5 χλμ από τις Γούβες.

Δέχεται παιδιά από τις Άνω Γούβες,το Καλό Χωριό,την Κόξαρη,το Σκοτεινό ,το Βορίτσιο και το Χαρασσό.

Στεγάζεται στο παλιό σχολείο του χωριού το οποίο χτίστηκε στην δεκαετία του 1950.Είναι ένα ομορφο πέτρινο κτίριο το οποίο έχει υποστεί βελτιωτικές παρεμβάσεις ώστε να εξυπηρετεί τις ανάγκες ενός σύγχρονου Νηπιαγωγείου.Διαθέτει μία αρκετά ευρύχωρη αυλή.Το μεγάλο του πλεονέκτημα είναι η ησυχία και το όμορφο φυσικό περιβάλλον κάτι που τα παιδιά το έχουν απόλυτη ανάγκη.

Από το Νοέμβριο του 2021 το σχολείο μεταφέρθηκε στο χωριό Βορίτσιο επειδή το κτίριο στο Σκοτεινό υπέστη σημαντικές φθορές στο σεισμό της 24ης Σεπτεμβρίου 2021.Θα επιστρέψει στην αρχική του τοποθεσία όταν θα ολοκληρωθούν οι εργασίες αποκατάστασης των ζημιών.

Υποσελίδες