kolatsio-paidia-sxoleio

ΥΓΙΕΙΝΟ ΠΡΩΙΝΟ

Τα σχολεία ξεκίνησαν…

Μέσα στα τόσα ερωτήματα που απασχολούν τους γονείς είναι τι πρωινό πρέπει να τρώει το παιδί μου πριν το σχολείο; Τι να παίρνει μαζί του;

Ένα από τα σημαντικότερα γεύματα ενός μικρού παιδιού είναι το πρωινό γεύμα που αποτελεί την μπαταρία του ώστε να αντεπεξέλθει στις καθημερινές ενδοσχολικές αλλά και εξωσχολικές δραστηριότητες.

Τι θα μπορούσαμε, λοιπόν, να κάνουμε για να εξασφαλίσουμε ότι τα παιδιά μας καταναλώνουν ένα θρεπτικό και υγιεινό κολατσιό στο σχολείο τους;

Η απάντηση είναι να παρέχεται αυτό το κολατσιό από τους ίδιους τους γονείς. Μπορεί να σας κοστίσει λίγα λεπτά από τον χρόνο σας, όμως σίγουρα η υγεία του παιδιού σας αξίζει παραπάνω απ’ αυτά τα λίγα λεπτά την ημέρα. Επιπλέον, η προετοιμασία του κολατσιού, μαζί με το παιδί σας, είναι παράδειγμα καλής διατροφικής συμπεριφοράς και ιδανική ευκαιρία να έρθετε πιο κοντά.

Mερικές επιλογές για το κολατσιό που μπορείτε να ετοιμάσετε από το σπίτι ή να προμηθευτείτε από έξω:

• Τοστ ή σάντουιτς με τυρί γαλοπούλα και λαχανικά, όπως ντομάτα και μαρούλι
  • Tοστ με: 2 φέτες ψωμί ολικής άλεσης 1 αυγό βραστό και λαχανικά όπως μερικές φέτες ντομάτας, λίγο αγγούρι, μαρούλι ή λάχανο (χωρίς καθόλου βούτυρο!)
  • Tοστ με: 2 φέτες ψωμί ολικής άλεσης , 2 κοφτά κουτ. του γλυκού ταχίνι ή φυστικοβούτυρο (χωρίς καθόλου βούτυρο!)
  • μεσαία αραβική πίτα (ολικής άλεσης κατά προτίμηση!) + 1 λεπτή φέτα γαλοπούλα βραστή (όχι καπνιστή), 1  φέτα τυρί  και λαχανικά όπως μερικές φέτες ντομάτας, λίγο αγγούρι, μαρούλι ή λάχανο (χωρίς καθόλου βούτυρο!)
  • Τυρόπιτα, σπανακόπιτα, κολοκυθόπιτα, που κατά προτίμηση θα έχετε φτιάξει με φρέσκα και υγιεινά υλικά, όπως ελαιόλαδο, αλεύρι ολικής άλεσης, φέτα. Αυτή η επιλογή μπορεί επίσης να σας διευκολύνει, καθώς η πίτα που θα φτιάξετε μπορεί να διατηρηθεί 2-3 μέρες στο ψυγείο, οπότε κάθε μέρα θα δίνετε στο παιδί σας 1-2 κομμάτια, και δεν θα χρειάζεται να ετοιμάσετε κάτι καινούργιο.
  •  Σπιτικό κέικ, στο οποίο μπορείτε να προσθέσετε ό,τι αρέσει στο παιδί σας, όπως κακάο, κομματάκια σοκολάτας, ξηρούς καρπούς, σταφίδες, κομμάτια φρούτων (εξαιρετική επιλογή το κέικ με μπανάνα!). Αυτή η επιλογή όχι βέβαια πολύ συχνά, αλλά περιστασιακά!
  • Μία ακόμα καλύτερη επιλογή είναι το παστέλι, το οποίο είναι χορταστικό, αλλά και πάρα πολύ θρεπτικό.
  • Μια υγιεινή και άκρως θρεπτική επιλογή είναι οι ανάμεικτοι ξηροί καρποί με φρούτα. Ανακατέψτε σ’ ένα σακουλάκι ανάλατους και άψητους ξηρούς καρπούς (αμύγδαλα, φουντούκια, καρύδια κ.λπ.), και μικρά τεμάχια φρούτων (ρώγες σταφυλιού, σταφίδες, φέτες από μανταρίνι, ρώγες ροδιού). Αυτό το σνακ είναι εξαιρετικό τονωτικό για το μυαλό, και βοηθάει στη μνήμη και τη μάθηση.(ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΤΑ ΜΑΣΗΣΟΥΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΝΙΓΟΥΝ)

• 1 κουλούρι Θεσσαλονίκης,το δικό μας ψιμίθι
  • 2 μέτρια φρούτα εποχής
  • Όσα ωμά λαχανικά θέλει όπως αγγούρια, καρότα ή ντοματίνια + 10 ανάλατα αμύγδαλα
  • 1 κεσεδάκι γιαούρτι  σκέτο ή με γεύση από κάποιο φρούτο(ΟΧΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΤΑ ΜΠΙΛΑΚΙΑ) + 1 φρυγανιά σικάλεως
  • 3 μικρά κριτσίνια πολύσπορα, καρότου, καλαμποκιού ή με σπανάκι  + 1  φέτα τυρί
  • 3 κρακεράκια ολικής άλεσης ή 3 φρυγανιές σικάλεως + 1 φέτα τυρί
  • 1 ατομικό σταφιδόψωμο
  • 1 μπάρα δημητριακών σπιτική ή από το φούρνο (αποφύγετε αυτές του εμπορίου): Αυτή η επιλογή μέχρι 1 φορά/εβδομάδα!Αυτή η επιλογή όχι βέβαια πολύ συχνά, αλλά περιστασιακά!

ΠΡΟΣΟΧΗΌχι πολλές επιλογές και μεγάλες ποσότητες γιατί προκαλείται σύγχυση στην επιλογή του παιδιού και είτε καθυστερεί να φάει είτε τελικά τρώει ελάχιστα.

ΚΑΘΕ ΤΕΤΑΡΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΖΑΒΟΛΙΑΣ ΜΑΣ…ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΓΛΥΚΟ ΘΕΛΟΥΜΕ

ΚΡΟΥΑΣΑΝ, ΝΤΟΝΑΤΣ,ΜΕΡΕΝΤΑ,ΣΟΚΟΛΑΤΑ , ΚΤΛ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΧΥΜΟ!!!!!!!!!!

πηγές: